Jól ismert befektetőkkel bővült a magyar Giggle, három cápával, valamint az egyik legsikeresebb finn IT-cég magyar alapítójával. Romániában is elindul az alkalmi munkákat közvetítő platform.
142 millió forintos, úgynevezett áthidaló befektetési kört zárt a Giggle, Sebestyén Ádám (a borítóképen balra) és Birizdó Ádám (jobbra) alkalmi munkákat közvetítő platformja. Sztorijukat tavaly nyáron írtuk meg a Forbes.hu-n.
Mi a Giggle?
Birizdó és Sebestyén a jól fizető állásaikat hagyták ott, hogy együtt megvalósítsák közös vállalkozásukat. Eleinte egyszerű weboldalként működött, amit az alapítók egy hét alatt készítettek el, a startup pedig azóta több befektetői körön is átesett.
2023-at 37 millió forintos nettó árbevétellel zárta a Giggle Kft., és az év során majdnem 250 millió forint volt a munkaerő-piacteren átfolyó bruttó áruérték, tudta meg a Forbes.hu. A Giggle-ön regisztrált munkavállalók 14 200 műszakot töltöttek be tavaly 18 különböző munkakörben, és körülbelül 9 ezer értékelést szereztek 4,72/5-ös átlagot hozva.
Mire költik a pénzt?
Korábban az állami tulajdonú kockázatitőke-befektetőtől, a Hiventurestől kaptak befektetést. A Giggle a Forbes.hu-nak elmondta, hogy a 142 milliós befektetés egy része a Hiventures 9 százalékos tulajdonrészének kivásárlására ment el, a többit pedig növekedési célra fordítják. A kettő közti arány nem nyilvános.
Itthon is folytatják a skálázást, és közben a terjeszkedésnek is nekilátnak. Első külföldi piacuk Románia lesz, a platform még májusban elindulhat a szomszédban. A kezdeti vendéglátói munkák mellett mára több nagy logisztikai céggel és kiskereskedelmi multival fokozzák jelenlétüket ezekben a szektorokban is.
„Kezdettől fogva household brandet akarunk létrehozni a Giggle-ből – mondta Birizdó Ádám társalapító a Forbes.hu-nak. – Az alapokat már letettük komoly referenciákkal és felhasználóbázissal, de bőven van még hova fejlődni mind dolgozói, mind céges oldalon, hogy szélesebb körben a hétköznapi használat részévé váljunk.”
A csapat úgy tervezi, a most bevont tőke év végéig lesz elegendő, addigra pedig készen állnak egy komolyabb, magvető kör bevonására. Utóbbin már tavaly elkezdtek dolgozni, akkor sikertelenül, de azóta is zajlanak beszélgetések régiós kockázatitőke-befektetőkkel.
Kik szálltak be?
A Cápák között januári adásában Balogh Petya és Moldován András cápák mutattak érdeklődést a startup iránt.
Az üzleti show-műsor után egy másik cápa, Sárospataki Albert, a Billingo online számlázó, valamint Szakacsits Szabolcs, a Forbes és a Bridge Budapest Az év filantrópja-díjasa, Finnország egyik legsikeresebb IT-cégének vezetője is fantáziát látott a vállalkozásban. Utóbbit célzottan a giggle-ösök keresték meg ebben a körben, miután Szakacsits egy ideje már figyelte a munkájukat, csak az első két angyalkörről lemaradt.
Végül mind a négyen beszálltak a Giggle-be, Balogh és Moldován 35,5–35,5 millióval, Sárospataki 51 millióval, Szakacsits pedig további 20 millióval. A Hiventures kivételével a többi korábbi befektető a cégben maradt. Üzleti titok, hogy a kört milyen cégértékelés mellett zárták.
„Petya a műsor után felhívott, hogy érdekelne-e engem a Giggle, mert lenne még hely – mesélte Sárospataki a Forbes.hu-nak. – Ami megfogott a sztoriban és a csapatban, hogy rendkívül gyorsan növekednek, abszolút egyedi és hiánypótló a szolgáltatásuk a régióban, nyugaton és Amerikában pedig komoly iparág épült erre a tevékenységre.”
Sárospataki szerint a Giggle előtti legnagyobb feladat a nemzetközi terjeszkedés, és a növekedéssel járó csapatépítés.
„A cél a regionális vezető szerep, amihez még fel kell varrni pár gombot a kabátra” – de Sárospataki szerint az alapítók, „a két Ádám rendkívül agilis, fókuszált, alázatos és elhivatott, és minden tehetségük megvan ahhoz, hogy ebből nemzetközi sikersztorit építsenek”.