Garázs, lakóépület és sporttelep is megbújik a Dunaferr frissen eladásra bocsátott vagyonelemei között, de 19 milliárd forintért is be lehet vásárolni.
Hosszú cikkben mutatja be a G7.hu a Dunaferr végjátékának egyik utolsó fejezetét. Sorra jelennek meg ugyanis a Dunaferr eszközeivel kapcsolatos aukciók: többek között
garázsokat, lakóházat, külterületi raktárépületeket, kultúrházat, sport- és ipartelepeket és céges részesedéseket is lehet vásárolni az egykori Duna Vasmű maradványaiból.
Július közepén a Gazdaságfejlesztési Minisztérium bejelentette, hogy a kormány megmentette az acélipari vállalatot, valójában azonban nem a teljes céget adták el. A brit Liberty Steel fémipari óriás kivásárolta ugyan az acél gyártásához szükséges eszközöket, de a felszámolás alatt álló csoportban rengeteg vagyonelem maradt. Ezeket árulják most.
Hogy jutott ide a Dunaferr?
Az ISD Dunaferr Zrt. hivatalosan tavaly év végén került felszámolás alá, azonban, ahogy a G7.hu is írja, voltaképpen az volt a meglepő, hogy ilyen sokáig húzta. A Dunaferrt 2004-ben privatizálta az állam, a társaság új tulajdonosa az ukrán ISD csoport lett. A 2008-as válság idején azonban a tulajdonosok csak az orosz állami banktól (Vnyesekonombanktól – VEB) vettek fel hitelt, ami később végzetesnek bizonyult.
Az elmúlt években a három tulajdonos, a VEB, az ISD mögött álló ukrán Szergej Taruta és az ukrán-örmény-orosz Oleg Mkrtcsan között annyira eldurvult a viszony, hogy nem is álltak szóba egymással. Így a Dunaferrnél évekig nem lehetett tudni, ki irányítja a vállalatot.
Szeptember eleje óta tucatnyi aukció
A nemrég megindított aukciók során elsősorban a vállalat egykori ingatlanvagyonából lehet szemezgetni, a felhozatal azonban elég változatos. A cég a meghirdetett ingatlanokból több százmilliós bevételhez juthat. Valószínű azonban, hogy a legnagyobb bevételt azoknak a vállalati részesedéseknek az értékesítéséből reméli a Dunaferr, melyek nem képezték a Liberty-deal részét.
Eddig két ilyet hirdetett meg a felszámoló. A kisebb értékű a dunaújvárosi kokszolóüzemet alapanyaggal ellátó, illetve az ott gyártott késztermékek értékesítéséről is gondoskodó Donau Brennstoffkontor GmbH kisebbségi részesedése.
A másik eladásra kínált cég, a Dutrade Zrt. 90 százalékos részesedését 19 milliárd forintért hirdették meg.