Az FTX ügyvédei állítják, a bukott kriptokirályon és bizalmasain kívül mások nem láttak bele a cég pénzügyeibe.
Elkezdődött az FTX csődeljárásának tárgyalása, egyben elkezdték felmérni az okozott károkat is – számolt be róla a BBC. Az első tárgyaláson elhangzottakból kiderült, hogy az egykori kriptokirály, Sam Bankman-Fried
„saját hűbérbirtokaként”, a többi döntéshozótól elzárva működtette a minap összeomlott kriptotőzsdéjét,
így a cég ügyvédei szerint az FTX valós pénzügyi helyzetét csak most kezdik átlátni. Ezt bizonyítja az is, hogy az ügyvédek arról számoltak be, hogy a cég egykori vezére és a hozzá közel álló bennfentesek 300 millió dollárt költöttek ingatlanokra, például a vezető beosztású munkatársaknak szánt lakásokra és üdülőkre.
Az ügy
- Az FTX november elején elismerte: likviditási gondjaik vannak. A bejelentés hírére a kereskedők három nap alatt 6 milliárd dollárt vontak ki a platformról.
- Riválisa, a Binance először jelezte, felvásárolja az FTX-t, majd visszalépett a tranzakciótól, amitől a kriptotőzsde a teljes összeomlás szélére került.
- A cég pár nappal később csődvédelmet kért. A csődvédelmi eljárás az amerikai anyacég, az Alameda kriptó fedezeti alap mellett több mint száz kapcsolt vállalkozást is érintett. Ezután Bankman-Fried lemondott az FTX vezérigazgatói tisztségéről, egyben a bíróság felügyeletét kérte, azért, hogy megpróbálhassa rendezni adósságait.
- A pánikcunami végigsöpört a kriptopiacon, ami összességében a tőzsde összeomlását váltotta ki.
- Az FTX piaci értéke az idei év elején még 32 milliárd dollár volt, azonban a keddi tárgyaláson kiderült: Bankman-Fried kulcsfontosságú információkat zárt el a cég vezetése elől, így hiányzott az alapvető pénzügyi kontroll.
- Az összeomlás utáni becslések szerint az egymillió hitelező összesen több milliárd dolláros veszteséget szenvedett. Az őket érintő kártérítésről egyelőre nem tudni.
A hekkerek sem kímélik őket
Az FTX ügyvédje a keddi csődmeghallgatáson azt mondta, hogy a vállalat a jelek szerint folyamatos kibertámadásoknak van kitéve, a cég kriptopénz-eszközének jelentős részét hekkerek lophatták el, egyúttal a cég vagyontárgyai is eltűntek. A vállalat vezetését Bankman-Fried lemondása után John Ray vette át, a jelenlegi CEO pedig azzal vádolja a Bankman-Friedet, hogy a csődeljárást kikerülve a Bahamákra menekítette az FTX vagyonát, ahol feltehetően jelenleg is tartózkodik.
A meghallgatásra a Delaware állambeli Wilmingtonban, az Egyesült Államok csődbíróságán került sor, YouTube-on és a Zoomon mintegy 1500 néző számára élőben közvetítették. A következő tárgyalást január 11-re tűzték ki.
Ellentmondások SBF körül
Bankman-Fried ügyével már korábban is foglalkoztunk, a portréjából már fény derült arra, hogy nem szívesen adta ki kezéből az irányítást. Az FTX adatait a nyilvánosság – leginkább a sajtó munkatársai – előtt szívélyesen mutogatta, de valójában még az FTX magas pozícióban lévő vezetői sem látták át, mi zajlik a színfalak mögött. Az ügy odáig fajult, hogy előző héten a Vox újságírója közzétette, ahogy Bankman-Fried a privát üzenetváltásaikban élesen bírálja az amerikai döntéshozókat és bevallja, hogy semmi sem igaz abból, amiket korábban állított. Az FTX jelenlegi vezére elhatárolódott Bankman-Fried állításaitól.