10 milliárd dollár értékű csalással és visszaéléssel, a befektetők, ügyfelek és hitelezők félrevezetésével vádolták. A bíró akár 110 év börtönt is kiszabhat Sam Bankman-Friedre.
Minden vádpontban bűnösnek találta Sam Bankman-Friedet az esküdtszék csütörtökön New Yorkban, írja az MTI. A tavaly összeomlott FTX kriptotőzsde alapítóját és egykori vezérigazgatóját legkevesebb 10 milliárd dollár értékű csalással és visszaéléssel, a befektetők, ügyfelek és hitelezők félrevezetésével vádolták.
A tárgyalás szerdán zárult, az esküdtek alig négy óra alatt jutottak egyértelmű véleményre a vádlott bűnösségét illetően.
Sajátjaként kezelte a befektetők pénzét
A New Yorkban tartott egy hónapos bírósági tárgyalás során az ügyészek bizonyították, hogy a vádlott tudott a vállalkozásánál, valamint az ahhoz kapcsolódó befektetőcégnél – az Alameda Researchnél – zajló törvényellenes cselekményekről, és hogy Bankman-Fried a befektetők pénzét sajátjaként kezelte, cégét pedig egyfajta „malacperselyként” használta.
A védelem arra épített, hogy Bankman-Fried tudomása nélkül zajlott a gazdasági visszaélések sora. A vádlott a bíróságon elismerte, hogy hibázott, de azt állította, hogy nem követett el csalást és senkitől nem lopott. Védője szerint a szövetségi ügyészek azt a látszatot próbálták kelteni, miszerint védence egy „gazember és szörnyeteg”, ami nem igaz.
A tárgyaláson többek között ellene vallott egykori barátnője, Caroline Ellison, aki az Alameda Research vezetőjeként dolgozott, és vádalkut kötött az ügyészséggel.
A Bahamákon vették őrizetbe
A most 31 éves Sam Bankman-Fried vállalkozása sikerének csúcspontján 26 milliárd dollárt meghaladó vagyonnal rendelkezett, a világ leggazdagabb 30 év alatti vállalkozójaként tartották számon. Bankman-Fried ügyével már korábban is foglalkoztunk. Portréjából már fény derült arra, hogy nem szívesen adta ki kezéből az irányítást. Az FTX adatait a nyilvánosság – leginkább a sajtó munkatársai – előtt szívélyesen mutogatta, de valójában még az FTX magas pozícióban lévő vezetői sem látták át, mi zajlik a színfalak mögött.
Ahogyan arról mi is írtunk, az FTX összeomlása és csődeljárásának megkezdése idején Sam Bankman-Fried a Bahama-szigeteken élt, ahol tavaly ősszel vették őrizetbe, majd decemberben adták ki az amerikai hatóságoknak.
New Yorkban a bíróság először házi őrizetet rendelt el szigorú feltételek mellett, amit idén augusztusban azok megsértése miatt őrizetbe vételre változtatott, a vádlott azóta börtönben várta a tárgyalás kezdetét.
Az ügy
- Az FTX tavaly november elején elismerte: likviditási gondjaik vannak. A bejelentés hírére a kereskedők három nap alatt 6 milliárd dollárt vontak ki a platformról.
- Riválisa, a Binance először jelezte, felvásárolja az FTX-t, majd visszalépett a tranzakciótól, amitől a kriptotőzsde a teljes összeomlás szélére került.
- A cég pár nappal később csődvédelmet kért. A csődvédelmi eljárás az amerikai anyacég, az Alameda kriptó fedezeti alap mellett több mint száz kapcsolt vállalkozást is érintett. Ezután Bankman-Fried lemondott az FTX vezérigazgatói tisztségéről, egyben a bíróság felügyeletét kérte, azért, hogy megpróbálhassa rendezni adósságait.
- A pánikcunami végigsöpört a kriptopiacon, ami összességében a tőzsde összeomlását váltotta ki.
- Az FTX piaci értéke az 2022 elején még 32 milliárd dollár volt, azonban Bankman-Fried kulcsfontosságú információkat zárt el a cég vezetése elől, így hiányzott az alapvető pénzügyi kontroll.
- Az összeomlás utáni becslések szerint az egymillió hitelező összesen több milliárd dolláros veszteséget szenvedett.
Bankman-Friedre jövő márciusban még egy bírósági eljárás várhat, ahol az FTX összeomlásának körülményeiért vonják felelősségre. A most zárult első büntetőügyben hozott esküdtszéki döntés nyomán a vádpontok alapján ugyanakkor a bíró akár 110 év börtönt is kiszabhat.