Eddig is volt Formlabs-iroda Budapesten, de a következő egy-másfél évben teljes értékű fejlesztési központtá fejlődik a helyi mérnökiroda, és elképzelhető, hogy a bostoni központ után ez lesz a második legnagyobb irodája a 3D nyomtatókat gyártó unikornisnak.
Múlt heti interjúnkban Lakatos Dáviddal, a cég kisebbségi tulajdonosával és technológiai vezetőjével körbejártuk a váltás okait, most egy körképet hoztunk az kétmilliárd dolláros értékelést is túlszárnyaló cég budapesti központjáról.
Lakatos Dávid, a cég kisebbségi tulajdonosa és technológiai vezetője, előző startupját, a Soldot a Dropbox vásárolta fel. A 3D nyomtatókat gyártó bostoni Formlabs a kétmilliárd dolláros értékelést is túlszárnyalta, befektetői között ott a japán Softbank, az amerikai New Enterprise Associates és a kínai Shenzhen Capital Group.
A Formlabs demokratizálni szeretné a 3D nyomtatás technológiáját a professzionális felhasználók körében. Háromféle 3D nyomtatót gyártanak, mindegyik univerzálisan használható, de ezért a fejlesztésekre sok tízmillió dollárt fordítanak.
2019 óta van irodájuk Budapesten, korábban a Piarista utcában voltak, most egy Andrássy úti épület teljes emeletén.
Eddig Berlinben volt a legnagyobb európai irodájuk, de mostantól Budapestnek is kiemelt stratégiai szerepet szánnak. 60 főről 100 fő fölé növekednének a következő egy-másfél évben, és a dedikált mérnökcsapat mellé áthozzák az ügyfélszolgálati, sales-marketinges, pénzügyi és globális backend részlegeket is.
Az irodában aktívan használják a 3D nyomtatókat, a Form 3-as modellel egy egész szoba tele van.
Az iroda tele van az ehhez hasonló 3D nyomtatott díszekkel, persze nem ezek a tárgyak mutatják meg legjobban a professzionális használat lehetőségeit. A Formlabs hiszi, hogy 3D nyomtatással idővel eljuthatunk a tömeges testreszabásig. „Ma megrendelsz valamit az Amazonról, kijön, ami kijön, de a jövőben ez úgy fog kinézni, hogy az Amazon helyi disztribúciós centerében lesz egy 3D nyomtató, és a kiszállítás előtt a fülhallgatódat ki lehet 3D nyomtatni egy korábbi scanned alapján. Ez a mechanika meg tud jelenni mindenhol, ami testre szabott: cipőnél, ruhánál, szemüvegnél.”
„Azon gondolkozunk nagyon sokat, hogy mit tudunk hol a legjobban megcsinálni. Berlinben nagyon sok jó szoftvermérnök van, de a nagyobb cégek, Facebook, Amazon levadásszák őket, nehéz velük versenyezni. Itt ugyanolyan tehetséges emberek vannak, de a verseny kisebb, tehát nagyon erős szoftverbázist tudunk építeni. Sokáig fog tartani, de valószínűleg más mérnöki pozíciókat is át tudunk hozni ide” – mondja Lakatos arról, mit tud jobban Budapest Berlinnél.
Az iroda nyelve angol, és a munkatársak körülbelül kétharmada magyar, egyharmada külföldi. Nemzetközi csapatot szeretnének építeni.
„Terasz van, hintaágy nincs.” Lakatos Dávid nem szereti, amikor egy iroda egy napközire hasonlít fodrászattal és edzőteremmel, mert így nem napi nyolc órát fognak ott eltölteni az emberek, hanem sokkal többet. De a Formlabs nem szeretne három év után roncsokat.
Fuse 1 nyomtatók és Formlabs-kollégák. Év elején húszan kezdtek a budapesti csapatban, ma már hatvanan vannak.
„Ilyen jó cuccokat, mint amiket itt látsz mi biztosan nem vennénk, szinte mindent az előző cég hagyott ránk” – erősít rá Lakatos Dávid a napköziellenességére.
„Szeretünk szigorúak lenni, de nem elvből, hanem mert egy hardvercég vagyunk, mindenki nyomtat, mindennek van fizikai oldala, és ezeket csak élőben lehet csinálni. Ez nem azt jelenti, hogy nem gondolkodunk azon, hogyan lehet lazítani ezeket a kereteket covid után. Csapatonként és pozíciónként változik az otthoni munka policynk, de egyébként sokan akkor is az irodát választják minden nap már most is.”
Hintaágy nincs, tetőpanoráma van.
Fotók: Sebestyén László