Az idei év végén 12 országban lesz jelen az OTP csoport – mondta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója a hitelintézet közgyűlését követő sajtótájékoztatón pénteken Budapesten.
Az MTI tuósítása szerint azt mondta: még 3 bankot venne az OTP a régióban, aztán megáll az akvizíciókkal a hitelintézeti csoport.
Arra a kérdésére, miért lesz megállás, Csányi Sándor egy idézettel élt, miszerint Churchill annak idején Európa felosztása után azt mondta, “ebéd után jön az emésztés”. Jelezte: ehhez hasonló most az OTP helyzete, mivel a magyar bank jelentősen bevásárolt az európai bankpiacon, sok munkát igényel a megvett bankok integrálása, most is több mit 300 OTP-s kolléga dolgozik külföldön. Emellett Magyarországon az elmúlt 20 év legnagyobb IT-projektje indult el az OTP-nél, folyik a bank teljes újraszabályozása.
Csányi Sándor jelezte: a felvásárlásoknak azonban még nincs vége, szavai szerint a megállás után még egy nagyot nekirugaszkodik majd az OTP, mivel a következő 3-5 évben jelentős konszolidáció jön még az európai bankpiacon, ebben pedig az OTP is részt kíván venni.
Az azonnali fizetési rendszer július elsejei bevezetéséről az elnök-vezérigazgató azt mondta, több tesztelésre lenne szükség. Példaként elmondta, hogy az OTP-nél több mint 160 rendszert kell összehangolni a több millió lakossági ügyfél miatt.
Johancsik Tibor, a bank vezérigazgató-helyettese kijelentette: az OTP mindenben meg fog felelni a követelményeknek, de szakemberek szerint a jelenleg tervezettnél több tesztelésre lesz szükség ahhoz, hogy megnyugtatóan lehessen elindítani a rendszert.
Fontos változás
Az OTP részvényesei módosították az alapszabályt és arról döntöttek, hogy a jövőben – elvi lehetőségként – szétválasztható lesz a hitelintézetnél a bank elnöki és vezérigazgatói posztja.
Csányi Sándor elnök-vezérigazgató a szavazás előtt elmondta:
rövid távon egyik tisztségtől sem kíván megválni,
a döntés elvi lehetőségét azzal magyarázta, hogy nemzetközi szinten megsokasodtak a megbízásai, feladatai, ráadásul az év végéig már több mint 10 országban tevékenykedik majd az OTP Bankcsoport.
Csányi Sándor kiemelte: az igazgatóság döntött arról is, újra lesz alelnöke a banknak, az igazgatóság erre a tisztségre Erdei Tamást, az MKB Bank és a Magyar Bankszövetség egykori elnökét választotta meg.
61,3 milliárd osztalékra
Az OTP Bank 219 forint osztalékot fizet a részvényeseinek, erről döntöttek a részvényesek a hitelintézet pénteki közgyűlésén, Budapesten.
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója elmondta: az OTP történetének eddigi legjobb eredményét érte el 2018-ban, a csoportszintű nyereség tavaly mintegy 1 milliárd euró volt.
Hozzátette: mivel a bank a saját részvényekre eső osztalékot felosztja az osztalékra jogosult részvényesek között, a tulajdonosoknak kifizetett osztalék elérheti a részvényenként 221-222 forintot is. A bank a tavalyi nyereségből 61,32 milliárd forintot fizet ki osztalékként.
Az OTP Bankcsoport tavalyi konszolidált, adózás utáni eredménye 318,322 milliárd forint lett, szemben az előző évi 281,339 milliárd forinttal.
Kilőtt az árfolyam
Az OTP átlépte a március 22-én elért 13 120 forintos történelmi csúcsát, ugyanis a részvények ára 130 forinttal, 0,99 százalékkal 13 220 forintra nőtt, forgalmuk 4,2 milliárd forintot tett ki.