Az enyhe ősz és tél, a fogyasztáskorlátozás, és az LNG-felvásárlás is hozzátett ahhoz, hogy egyre több a gáz az európai tározókban. Magyarország kivétel ezalól, itthon továbbra is csökken a töltöttség.
Sorozatban öt napig bővültek az európai gáztartalékok január 2-ig, a tárolók töltöttsége 83,5 százalékra nőtt – írja a G7. Rendkívül szokatlan, hogy a téli hónapok fogyasztása kisebb, mint a termelés és az import, a folyamatba azonban beleszólhatott az Európa-szerte szokatlanul meleg időjárás. Ráadásul több tagállamban a korlátozások miatt az állami intézmények is kevesebbet fogyasztanak.
Eközben a magyar gáztározók töltöttsége a szokatlanul enyhe időjárás ellenére is csökkent az elmúlt napokban. Nemrég a Forbes.hu is beszámolt arról, hogy a magyar kormány rekordáron vásárol földgázt: ezer köbméterért 2493 eurót (közel egymillió forintot) fizet az oroszoknak.
A magyar tárolókban tárolt földgáz értékesítéséről azok a kereskedők döntenek, akik ezeket a különleges raktárakat bérlik. Előfordulhat, hogy ők külföldre exportálják a gázt, ha az jobban megéri.
Amerikai szállítmány váltja az oroszt
A gázfogyasztás visszaesése már a tavalyi év második felében is látható volt. 2022 augusztusa és novembere között 20 százalékkal kevesebb földgáz fogyott Európában, mint 2017 és 2021 között ugyanebben az időszakban átlagosan.
Az Európai Unió az elmúlt három évben egyszer sem importált annyi cseppfolyósított földgázt (LNG-t), mint decemberben. Az amerikai, katari, nigériai és az orosz cseppfolyósított földgáz, valamint az algériai és a norvég vezetékes földgáz importja is segítette a tározók feltöltését. 2023-ban már Európa legnagyobb gazdasága is fogadhat LNG-t, az első német terminálhoz éppen kedden érkezett az első amerikai szállítmány. Mondhatni, Európa nagy része sikeresen lecsatlakozott az orosz vezetékes gázhálózatról, vagy legalábbis nagyban csökkentette a függőségét.
A 2023-as terv szerint az EU 40 milliárd köbméterrel több LNG-t importálna, mint tavaly, de a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint csak 20 milliárdnyi többletkapacitás kerül piacra az év végéig. Ráadásul az elmúlt évben a kínai kereslet is gyengébb volt a szokásosnál, a kínai import fellendülése esetén még kevesebb maradna a cseppfolyósított földgázból.
Olcsóbb a gáz, mint a háború előtt
A felsorolt okok miatt nagyot estek a földgázárak az irányadó holland tőzsdén. Szerdán már 64 eurón zárt a megawattóránkénti árfolyam, ami alacsonyabb, mint a háború kitörését megelőző 88 eurós ár, és össze sem lehet hasonlítani az augusztusi 340 euróval.
Az európai gáztározók 83,5 százalékos töltöttsége jól hangzik, de hozzá kell tenni, hogy tavaly még 60 milliárd köbméter földgáz érkezett Oroszországból, főleg az év első felében. Idén kevesebb érkezhet, sőt, az is lehet, hogy Oroszország teljesen leállítja a szállítást. Ráadásul az elmúlt ősz szokatlanul enyhe volt, ami 10 milliárd köbméternyi fogyasztással kevesebbel járt, nem lehet arra számítani, hogy a következő ősz is hasonlóan enyhe időt hoz.