A világklasszis Brittney Griner mihamarabbi szabadulását igencsak megnehezítik az orosz-ukrán háború miatt bevezetett nemzetközi szankciók. Az amerikai külügyminisztérium szerdai lépésével azonban új irányt vehet a kosárlabdázó bírósági tárgyalása.
A korunk egyik legkiemelkedőbb kosárlabdázójaként jegyzett Brittney Griner ügyének tárgyalása a napokban új mérföldkőhöz érkezett: az amerikai kormány a „halál kalmára” néven ismert Viktor But orosz fegyverkereskedőt ajánlhatta fel az Oroszországban raboskodó kosarassztárért cserébe.
Mit kell tudni az ügyről?
- Brittney Griner kétszeres olimpiai bajnok, az észak-amerikai profi kosárlabdaligában (WNBA) szereplő Phoenix Mercury játékosa február 27-én egy biztonsági ellenőrzésen akadt fent a moszkvai Seremetyjevói nemzetközi repülőtéren.
- Az orosz vámhatóság tisztviselői a kosaras poggyászában hasisolajat tartalmazó, elektromos cigarettához használandó patronokat találtak. A sportolót még aznap őrizetbe vették, jelenleg pedig kábítószerrel történő visszaéléssel vádolják.
- Griner a tárgyalás során azt állította, rohanásban volt, és gyorsan kellett pakolnia, a patronok pedig véletlenül kerültek a táskájába. A sportoló orvosa ajánlására használta a kannabisz tartalmú e-cigit, az Egyesült Államok egyes részein a gyógyászati célból történő használata legális.
- A 31 éves kosárlabdázó az orosz-ukrán háború árnyékában egy szövevényes geopolitikai hercehurca főszereplőjévé vált. Tárgyalása július elején kezdődött, pár nappal később bűnösnek vallotta magát, de az ellene folytatott eljárás ettől nem rövidül. A kosarasnak bőven van félnivalója, hisz a szigorú orosz szabályozás szerint akár tíz év börtönre is ítélhetik.
- Nem túlzás Grinert világsztárnak hívni, tavaly a WNBA történetének legjobb 25 játékosa közé választották. A kosaras az amerikai holtszezonban Jekatyerinburg csapatát erősítette, így neve az orosz közvélemény előtt sem ismeretlen. Griner bebörtönzése miatt a nemzetközi LMBTQ-szervezetek is aggódhatnak, hiszen azon kevés sportolók egyike, aki nyíltan vállalja leszbikusságát, egyúttal rendszeresen kiáll a közösség jogai mellett.
Griner története szerdán azonban nagy fordulatot vett, miután az amerikai kormány belengette az Egyesült Államokban fogvatartott, épp huszonöt éves börtönbüntetését töltő Viktor Bout nevét, cserébe két orosz fogságban lévő amerikai állampolgárt kérnének, Griner mellett a kémkedéssel 2018-ban megvádolt Paul Whelant. A férfi, aki korábban amerikai tengerészgyalogságnál szolgált, 16 évet kapott, azzal a kiegészítéssel, hogy a büntetés letöltése alatt akár munkatáborba is elküldhetik.
Viktor But egykori szovjet katonatisztből lett üzletember bűneinek listája azonban igen hosszúra nyúlik, amit nehéz lenne objektív szempontok mentén összevetni pár hasisos elektromoscigaretta-patron birtoklásával. A fegyverkereskedő bűnlajstromának felsorolása előtt érdemes But előéletét is megismerni,
akinek az életútja ihlette többek között a 2005-ös Fegyvernepper című filmet, Nicolas Cage főszereplésével.
Terrorcsoportokat fegyverzett fel, mégsem volt félnivalója
But hátteréről és gyerekkoráról keveset tudni. Életrajzi könyvének társszerzője, Douglas Farah szerint feltehetően Tádzsikisztánban született 1967-ben, de biztosat ő sem tud, hisz a jópár útlevelében különböző születési adatok szerepelnek. But elmondása alapján Mozambikban, más források szerint Angolában végzett fegyveres szolgálatot, ahol akkoriban a szovjet hadsereg jelentős katonai haderővel állomásozott.
Viktor But valószínűleg egyszerű hadnagy volt, aki egyszerűen meglátta a a Szovjetunió összeomlásával járó, gyümölcsöző lehetőségeket.
Esetében három tényezőről beszélhetünk: a kifutópályákon elhagyatott repülőgépek, a hatalmas többlettel rendelkező fegyverraktárak, amit hirtelen kevés vagy semmilyen fizetést sem kapó őrök őriztek, valamint a fegyverek iránti fellendülő kereslet a szovjet ügyfelek és az akkoriban világszerte újonnan megjelenő fegyveres csoportok részéről” – nyilatkozta Farah a CNN-nek.
A CNN riporterének tagadta a személye körül felmerülő vádakat, valamint hozzátette, semmi olyat nem tett az életében, ami miatt aggódnia kellene.
A kilencvenes években került But az ENSZ látóterébe, később az Egyesült Államok nyomozóiban is gyanút keltett az orosz üzletember terroristacsoportok körüli tevékenysége. Az amerikai hatóságok 2004-ben fagyasztották be a teljes ottani vagyonát. But kitartott amellett, hogy törvényes üzleteket bonyolított le és csupán logisztikai elosztóként tevékenykedett.
Miért ítélték el?
A hat nyelven beszélő orosz üzletembert 2008-ban tartóztatták le egy nagyszabású thaiföldi akció keretein belül, amit az amerikai kábítószer-ellenes szervek nyomozói vezettek. Elhúzódó bírósági eljárás után végül Thaiföld 2010-ben adta ki a fegyverkereskedőt az Egyesült Államoknak.
2012-ben 25 évnyi börtönbüntetés letöltésére ítélték, a vádpontok között a következők szerepelnek:
- részt vett egy amerikai állampolgárok meggyilkolását tervező összeesküvésben,
- légvédelmi rakétákat vásárolt, majd ezeket továbbértékesítette,
- valamint terroristacsoportoknak nyújtott anyagi támogatást.
A pert Viktor But a Kolumbiában egészen 2016-ig felkelést szító FARC nevű gerillacsoport fegyverellátásában játszott szerepe köré építették fel, az amerikaiak szerint a szóban forgó fegyvereket amerikai állampolgárok megölésére szánták. A fegyverkereskedő nem ismerte be bűnösségét, illetve fontos kiemelni, hogy
a halál kalmárát sosem ítéltek el azért, mert ténylegesen fegyverrel látott volna el valakit.
A Kreml kiállt But ártatlansága mellett, az ellene megfogalmazott vádakat alaptalannak nyilvánították.
Az elmúlt napok fejleményei
Szerdán Antony Blinken amerikai külügyminiszter elismerte, hogy az Egyesült Államok néhány hete érdemi javaslatot tett két amerikai szabadon bocsátására, de nem erősítette meg, hogy a már több mint tíz éve börtönben ülő Viktor Butot ajánlották fel Brittney Grinerért és Paul Whelanért cserébe. A következő napokban várhatóan először fog tárgyalni Lavrov orosz külügyminiszterrel az ukrán-orosz háború kezdete óta, nagy reményeket fűz az egyeztetéshez.
Griner tárgyalása jelenleg is zajlik, a napokban volt az első bírósági vallomása a letartóztatás körülményeivel kapcsolatban. Az ügy a háború fényében különösen nagy jelentőséggel bír, a szakértők szerint Griner legnagyobb reménye az, ha a Biden-kormányzat a fogolycserével kiszabadítja őt Oroszországból. Az eljárás várhatóan augusztusban is folytatódni fog.