A pénz sosem hazudik.
Nagyjából 160 milliárd dollár – becslések szerint ennyit tehetnek összesen kockára (vagy inkább labdára) azok, akik a 2022-es futball világbajnokságon fogadnak. Ekkora összegnél már pár tizedszázalékos csalás is jelentős lehet: ezért a FIFA a svájci adattechnológiai vállalatot, a Sportradart bízta meg azzal, hogy minden egyes fogadást felülvizsgáljon, kiszűrve a furcsaságokat – írja anyalapunk, az amerikai Forbes.
A fociban nem ismeretlen a bunda gyanúja, és a Sportsradar több mint 700 meccset szűrt ki idén, amit a játékosok vagy a játékvezetők manipuláltak. A vállalat vezetője, Andreas Krannich szerint a meccsek bundázása olyan, mint amikor a Wall Streeten látunk jól időzített részvénycseréket, itt is valaki a piacot megelőző belsős információk birtokában fogad.
A FIFA ennek megakadályozására a Sportradaron kívül az FBI-al, az Interpollal és a Nemzetközi Fogadási Integritás Szövetséggel is együttműködik.
Hogy csinálják?
A Sportradar hatvan fős, négy kontinensen működő nemzetközi csapata egy mesterséges intelligencia alapú szoftver segítségével szűri ki a kétes fogadásokat. A szoftver közel 35 milliárd odds-változást követ kilencven sport majdnem egymillió mérkőzésénél. Az algoritmus megjelöli a fogadási mintázatokban jelentkező szabálytalanságokat, mint például a felhasználói fiókok ugrásszerű megnövekedését vagy nagyobb pénzösszegek mozgását, amik a bundázás fő jelei lehetnek.
A Sportradar a FIFA mellett az NBA, MLB, NASCAR és az NHL meccseit is megbízásból vizsgálja. A 3,2 milliárd dollár értékű vállalat tulajdonosai között Michael Jordan, Mark Cuban és Ted Leonsis is ott van. Fotó: Sportsradar
Amikor egy ilyen hibát talál a rendszer, akkor Krannich csapata biztosra meg tudja mondani, ki fog nyerni, pusztán az alapján, hogy melyik csapatra érkezett be a legtöbb pénz.
„Vagy Jézus vagyok, vagy pedig nagyon tudjuk, mit csinálunk a metrikáinkkal. Csak a tényeket vizsgáljuk, ami a pénzáramlást jelenti. A pénz sosem hazudik” – mondja Krannich.
Nem ismeretlen dolog
Azt hihetnénk, hogy a csalásokat csak rosszmájúság emlegetni, de a legutóbbi, a 2018-as világbajnokság során is egy meccset legalább bundáztak: az egyik, Dél-Afrika és Szenegál közötti kvalifikációs meccset befolyásolták, amikor a ghánai játékvezető, Joseph Lamptey büntetőrúgást ítélt Dél-Afrikának azért, mert a szenegáli védő Kalidou Koulibaly kézzel ért hozzá a labdához. Csakhogy Koulibalyt jól láthatóan a lábán érte a labda, és a 2-1-es eredmény után a Sportradar több együttműködővel egyetemben jelentést adott ki:
a rendellenes pénzmozgások miatt vélhető volt, hogy bizonyos játékosok ismerhették a meccs kimenetelét. A FIFA az ügy kivizsgálása után Lampteyt bűnösnek találta és egy életre eltiltotta a sporttól.
A bundáknak a foci – népszerűsége és a fogadási volumenek miatt – van leginkább kitéve. Az IBIA számításai szerint a fogadásokkal foglalkozó szektor nagyjából 25 millió dollárt veszthet évente. Az Europol jelentése szerint a bűnszervezetek a bundázást használják a drogokból és prostitúcióból szerzett pénz mosására, és évente közel 120 millió eurót is kereshetnek közben – és leginkább a csapatkapitányokat, a kapusokat és a védőket próbálják megkenni, hiszen egy apró kis véletlennek tűnő félrelépésük miatt simán becsúszhat egy gól.
epa10333429 Leroy Sane (L) of Germany in action against goalkeeper Unai Simon of Spain during the FIFA World Cup 2022 group E soccer match between Spain and Germany at Al Bayt Stadium in Al Khor, Qatar, 27 November 2022. EPA/Ronald Wittek
Leroy Sane és Unai Simon a katari futball-vb német-spanyol meccsén. Fotó: EPA/Ronald Wittek
A helyzet ráadásul rosszabbodni látszik: a Sportradar tavaly 500 futballmeccset jelzett gyanúsnak, míg idén már november közepéig 700-nál tart a vállalat számlálója. Az összes sportágat figyelve a vállalat 1100 manipulált meccset talált, ami jelentős ugrás a tavalyi 903-hoz képest. A meccseket nézve ráadásul nüansznyi különbségek is jelenthetnek csalást: ma már nem arról szól a bundázás, hogy direkt elveszítenek egy meccset, sokkal inkább irányulhat például gólkülönbségekre is. „Ha úgyis te vagy a várható vesztes, mit számít, hogy két vagy öt gól különbséggel kapsz ki?” – mutat rá Krannich.