A finanszírozás és az ellátásbiztonság is kiszámíthatóbb lesz a haladékkal.
Két nagy horderejű bejelentést is tett az MVM:
- halasztott fizetési megállapodást kötött a Gazprommal, a finanszírozás optimalizálása miatt
- átalakításokat és energetikai fejlesztéseket tervez a földgáztaroló kapacitás hatékonyabb hasznosítására, aminek részeként a hajdúszoboszlói tárolónál 800 millió köbméter párnagáz letermeléséről döntöttek – írja a Portfolio.
Az MVM bejelentése szerint a halasztott fizetés az MVM Csoport és a Gazprom között növeli az MVM finanszírozási mozgásterét és likviditási biztonságát.
Másrészt az MVM tulajdonában lévő Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) eszközinek és kapacitásainak hatékonyabb hasznosítására középtávon a kapacitások átalakítására és energetikai fejlesztésekre lesz szükség.
Az átalakítás érinti
- az MFGT zsanai tárolóját, amelyben a tárolókapacitás növelése és a kompresszorteljesítmények bővítése a cél,
- az MVM Csoport hajdúszoboszlói tárolóját, ahol a társaság 800 millió köbméter párnagáz letermeléséről döntött (hosszabb távon nagyrészt a meglévő infrastruktúraelemek használatával az az alternatív energetikai hasznosítás, pl. a sűrített levegős energiatárolás, valamint a környékbeli CO2-ben dús földgáz felhasználásával a villamosenergia-termelés megvalósítása,
- vizsgálják a párnagáz letermelését követően a hajdúszoboszlói tároló esetében a CO2-tárolás lehetőségét is annak érdekében, hogy a Mátrai Erőmű és a jövőben létrehozandó Tiszai Földgáztüzelési Erőmű CO2-termelését képes legyen enyhíteni, ezzel jelentősen hozzájárulva az ország klímapolitikai céljainak eléréséhez.
- A hajdúszoboszlói párnagáz önköltsége rendkívül alacsony, piaci értéke mai árakon kb. 1,5 milliárd euró, azaz 650 milliárd forint, hasznosítása a kormány szerint hozzájárulhat a rezsicsökkentés fenntartásához.