Tovább csökkent a földgáz tőzsdei ára, háromhavi mélypontját érte el az árfolyam. A piac minden bizonnyal az EU-s javaslatcsomagok sorsát figyeli árgus szemekkel, nekünk azért érdemes a forintárfolyamra is sandítani.
Hétfő reggel folytatódott a földgáz árának csökkenése: a holland gáztőzsdén (TTF) 131,2 eurót is adtak egy megawatt-órányi gázért novemberi határidős jegyzés mellett. Jelenleg 135 euró körül áll az árfolyam.
Ez napon belül már több mint 5 százalékos esésnek felel meg.
Pénteken még 142 euró volt a napi átlagos árfolyam.
Nem ma kezdődött
A tőzsdei gázárak már több hete lejtmenetbe kerültek
- Az árfolyam augusztus 26-án érte el a csúcspontját, akkor csaknem 350 euró/MWh-ba került az energiahordozó.
- Szeptember közepére az árak korrigáltak az augusztus elején látott, 200 euró körüli szintekre.
- Az esés szeptember végén újult erőre kapcsolt, október elején már a 162 eurót is elérte a jegyzés, múlt pénteken pedig már az említett 142 eurónál jártunk.
Mindez azt jelenti, hogy a hétfő délelőtti 131 euróval háromhavi mélypontját érte el az árfolyam, legutóbb június végén kellett ugyanennyit fizetni a gázért a holland tőzsdén.
Két fontos tényező: EU és forint
A Portfolio.hu szerint a piac az Európai Unió energiaválság enyhítésére tervezett beavatkozásait árazza be. Holnap hozza nyilvánosságra az Európai Bizottság a legújabb javaslatcsomagját, ami enyhítené az oroszországi szállítási korlátozások vállalatokra és fogyasztókra gyakorolt hatását. A csomagot október 20-21-én fogják megvitatni az uniós tagállamok vezetői.
Érdemes figyelni, hogy a folytatódó gázár-csökkenésre hogyan fog reagálni a forint árfolyama. Nagy Márton nemrég azt nyilatkozta, hogy a két árfolyam elválhat egymástól, korábban ugyanis a gáz drágulásával egyidőben a forint is gyengült a fontosabb nyugati devizákkal szemben.
A gazdaságfejlesztési miniszter jóslata bevált, de vélhetően nem az általa várt formában: a múlt hét elején a gázár csökkenése ellenére a hazai fizetőeszköz sorra döntögette a történelmi mélypontokat. A forintárfolyamot végül a Magyar Nemzeti Bank rendkívüli kamatemelése rángatta vissza, azóta pedig leállt a táncolással.
Borítókép forrása: Quinten de Graaf//Unsplash