Felesleges, életképtelen, haszontalan, vagy csak simán idiótaság, „Okos” eszközök a smartcipőtől a tojástartóig.
Az okostelefonok gigantikus sikere rengeteg céget ráébresztett az elmúlt másfél évtizedben arra, hogy rá kell ugrani a smart vonatra, mert ezzel közelebb lehet férkőzni a felhasználók pénztárcáihoz. Van, amikor ez egészen életképes gondolat, és az ilyen intelligensnek nevezett szolgáltatások, technológiák hozzáadott értéket jelentenek. Elég, ha csak az okostévékre, okosotthonos eszközökre vagy okosórákra gondolunk.
Azonban rengeteg olyan nyomorult eszköz is akad, amibe teljesen agyatlan módon erőltették bele az okosnak titulált funkciókat. Így születehettek meg olyan mutánsok, melyek létezésének nincs sok értelme, és gyakorlatilag inkább tekinthető elektronikai hulladéknak, semmint valóban hasznos készüléknek. Összeválogattunk ezekből néhányat, jöjjön most tehát egy-két elrettentő példa az idiótább okostermékekre.
Vécépapír-rabszolga
A Charmin RollBot egy apró robot, amit arra találtak ki, hogy a fürdőszoba sarkában álljon, fején egy tekercsnyi toalettpapírral. Ha a felhasználó ijedten konstatálja, hogy már nincs papír a tartóban, akkor nem kell mást tennie, mint elővenni a telefont és bepöccinteni egy appot, amin keresztül megparancsolhatja a gépszolgának, hogy kacsázzon oda hozzá.
Miután a budifutár teljesítette feladatát, magától visszagurul a sarkába, és ott várja, hogy ismét a fejére tegyen valaki egy tekercsnyi papírt, hátha megint szükség lesz rá.
Nem túlzás azt állítani, hogy mindenki jobban járt volna, ha a RollBot kifejlesztésére és legyártására szánt pénzt inkább elégették volna egy hideg téli napon.
Teljesen érthetetlen, hogy ebben az ostobaságban hogy láthatott bárki fantáziát, nem is csoda, hogy a kutyának se kellett, és a projektet mára beszántották.
Okoscipő
Több nagy cég is kísérletezett úgynevezett okoscipőkkel. Ezek a beépített szenzorok révén képesek mérni a megtett távolságot, illetve vizsgálják a láb állapotát annak alapján, milyen nyomás nehezedik a lábbeli talpára. A kapott adatokat aztán Bluetooth révén továbbítják egy telefonon, tableten vagy PC-n futó alkalmazásra.
Egy ilyen szolgáltatásnak nyilván annál lehet értelme, aki rendszeresen mozog, ő tudja használni a kinyert információkat.
Csak hát egyrészt a (hobbi)sportolók közül sokan nagyon háklisak a cipőjükre, sokan nem tolerálják, ha különféle szenzorok és pláne akkumulátor kerül bele, ami nyilván nehezebbé és ezáltal hosszabb távon kényelmetlenebbé teszi a lábbelit.
Az pedig a másik, hogy egy ilyen ruhadarab élettartama nem túl nagy. Egy átlagos futócipőt 1000 kilométerenként kell cserélni, a versenydaraboknál pedig 500 kilométer a javasolt. Aki rendszeresen sportol, tehát akinek tényleg jól jöhetnek az okos eljárás által kínált szolgáltatások, annak évente akár két-háromszor is cipőt kell váltania. Azaz ennyi alkalommal termel újabb adag elektronikus hulladékot az intelligensnek nevezett termékkel, ilyet pedig okos ember egyszerűen nem csinál.
Ráadásul ezek a modellek kifejezetten drágák. A Nike surranója például 360 dollárba, azaz durván 125 000 forintba kerül.
Kompresszoros alvássegítő
A cipő még semmi a Smart Nora nevű csodához képest. Ez egy három komponensből álló rendszer, aminek célja, hogy megszüntesse a zavaró horkolást. A lelke egy, a párnahuzatba betehető tömlő, ami pedig az ágy mellé helyezett kompresszorhoz (!) csatlakozik.
Ezek kapcsolatban állnak egy hang szenzorral, amelyet az éjjeliszekrényre vagy az ágytámlára kell tenni. Amikor a felhasználó horkolni kezd, ez érzékeli, és parancsot ad a kompresszornak, hogy fújjon levegőt a tömlőbe, ami megemeli a párnát, és ennek következtében a horkolás elmúlik.
Valószínűleg egyébként tényleg elmúlik, de nem a párna mozgásától, mert a zajra még a holtak is felkapnák a fejüket.
Apró szépséghiba, hogy nemcsak a horkolót riasztja fel nyilván, hanem a mellette fekvőket is, pedig a termék feladata pont az lenne, hogy az ő pihenésüket tegye zavartalanná. A legjobb az egészben, hogy a Smart Nora nem valami filléres marhaság, hiszen 460 dollárt, azaz 160 000 forintot kell érte letenni az asztalra. Őrület, hogy valaki ebből meg tud élni.
Tojásdoktor
Aki attól félt, hogy az életét okostojástartó nélkül kell leélnie, az megnyugodhat, létezik ilyen termék is. Ez képes a telefonnal állandóan tudatni valós időben, hogy mennyi tojás van a hűtőszekrényben, de ehhez bizony wifimodulra van szüksége, ami zabálja az energiát.
Ceruzaelemet használ, amit konkrétan három-négy nap alatt totál lemerít, szóval ennyit talán nem ér a dolog. Emellett képes arra, hogy jelezze, hogy melyik tojás mióta áll benne, így a felhasználó mindig a legöregebbet veheti ki, ha ezt valamiért fontosnak tartja. Egy dolog van, ami jó ebben, hogy nem drága, ugyanis nagyjából 10 dollárba, azaz olyan 3800 forintba kerül.
„Okos” öv
A Smart Belt nevű mágikus termékben az a nagy varázslat, hogy semmilyen smarttechnológiát nem alkalmaz. Nem képes vezeték nélküli kapcsolat megteremtésére mobillal, nem mér és nem vizsgál semmit. A gyártója szerint azért intelligens, mert a kevlár belsőt úgy alakították ki, hogy 32 fokozatban legyen állítható a kerülete, ami sokkal több, mint amit egy átlagos öv tud.
Nyilvánvaló, hogy csak azért nevezték Smart Beltnek, mert ez a kifejezés most jól hangzik.
A bőr ruhadarab ára 110 dollár, tehát mintegy 40 000 forint.