Miközben a foglalkoztatottság nőtt, a munkanélküliség nem csökkent, így az több éves csúcson ragadt idén februárban, írja a 444.
Hogyan lehetséges ez? A munkaerőpiac sajátosságaiból adódóan valósulhatnak meg ezek a látszólag ellentmondásos folyamatok. Egyfelől az őszi-téli hónapokban a foglalkoztatottság inkább csökkenő, míg a munkanélküliség növekvő tendenciákat mutat, elsősorban a szezonális mezőgazdasági és építőipari munkák kifutásával, így a tavasz közeledtével ez a trend fordulni kezd. Másfelől viszont az elmúlt időszakban nőtt a gazdaságilag aktív népesség száma, azonban az új belépők közül nem mindenki tudott elhelyezkedni.
Várható javulás? A márciusi adatok a mostaninál várhatóan jobbak lesznek, köszönhetően a tavaszi szezonális munkák szélesebb körű megjelenésének.
Mennyi idő alatt talál munkát átlagosan, aki munkanélküli? A KSH adatai szerint ma Magyarországon átlagosan 9,1 hónap a munkakereséssel töltött idő, az összes munkanélküli 43 százaléka 3 hónapnál kevesebb ideje, 33 százaléka pedig legalább egy éve keres állást.