Ritkán látott feszültség alakult ki a Duna Terasz Grande és a KÉSZ Építő között, a helyzet nem enyhült. Íme a fejlemények:
Mi történt? Levonul a KÉSZ Csoport a felépített Duna Terasz Grande lakóparkból – írta meg a Magyar Épitők. A jogi döntés értelmében a KÉSZ 24 órán belül megkezdik a terület átadását, nem várva meg a 15 napos előírt határidőt sem. A Duna Terasz Grande Kft.-vel az elszámolási vitát mindazonáltal nem tekintik rendezettnek. A laphoz eljutott közleményében a KÉSZ Építő Zrt. a feszültség okairól így fogalmaz:
A beruházás megkezdése óta az építőipari árak a KSH statisztikája alapján 56%-kal emelkedtek, a Budapest XIII. kerületében a lakásárakban hasonló emelkedés történt.
A KÉSZ Építő Zrt. a lakópark megvalósítása érdekében saját pénzügyi forrásaiból megelőlegezte a megemelkedett költségeket, amit a Duna Terasz Grande Kft. nem kompenzált irányába.
Az előre nem látható események – a koronavírus-járvány utáni állapotok, valamint a háborús helyzet az építőipari piacra gyakorolt hatásai által okozott áremelkedés körülbelül 5 milliárd forintos összeget tesz ki, amelyet kizárólag a KÉSZ Építő Zrt. és a kivitelezésben résztvevők viseltek. Ezzel szemben a Duna Terasz Grande Kft. beruházóként több tízmilliárd forint nyereséget realizálhatott az elmúlt években jelentősen emelkedő lakásárak miatt.
Jelenleg sem a KÉSZ Építő Zrt. végszámlája nem lett kifizetve – ezáltal pedig a több mint száz alvállalkozó sem – sem pedig a társaságunk által egyoldalúan fedezett nagymértékű többletköltségek.
Kontextus: A Duna Terasz Grande Budapest kifejezetten jelentős léptékű, a pesti Duna-parton felépült lakóparkja. A Duna Terasz Grande Kft. megbízásából a KÉSZ Építő Zrt. kivitelezésében megépített XIII. kerületi 790 lakásos projekt sajtójelenléte az elmúlt szűk egy hónapban már nem az építkezésről, hanem a két fél közötti elszámolási vitáról szólt.
A vevők március 1-jén az ingatlan elé vonultak fel, ezt követően a KÉSZ Csoport lakhatási támogatási ajánlatot jelentett be. Ezután a vevők felvonultak a cégcsoport székháza elé is, majd a KÉSZ Csoport az ügy előmozdítására kompromisszumos ajánlatot tett.