A hong kongi cégbíróság hétfőn elrendelte az ingatlan-befektető óriáscég felszámolását. Ez egy újabb jelentős csapás az amúgy is törékeny kínai ingatlanszektorra és tőkepiacokra, ami a döntéshozók minden igyekezete ellenére lassan az egész kínai gazdaságban elharapódzó válsággá mélyül.
Mi történt? A Reuters jelentése szerint Linda Chan hong kongi bírónő hétfőn elrendelte az Evergrande likvidálását, miután az nem tudott felmutatni egy tiszta, átlátható adósságrendező stratégiát azóta, hogy csődvédelmet kértek. A cég több, mint 300 milliárd dollárnyi tartozással nem tud elszámolni a hitelezői felé.
Mi a következő lépés? A hong kongi cégbíróság döntése egy hosszadalmas és politikai agendával átszőtt felszámolási folyamat kezdete. Első lépésként a kínai bíróságoknak is el kell ismerniük Chan bírónő döntését, majd megindulhat az Alvarez & Marsal felszámoló-ház tevékenysége. Eközben az Evergrande vezére, Siu Shawn bejelentette, hogy azon lesznek, hogy a már folyamatban lévő ingatlanprojekteket a felszámolási procedúra ellenére befejezzék és átadják a vevőiknek. A hosszú és bonyolult folyamat végén várhatóan az összes kintlévőség 3-3,4 százalékát fogják tudni visszakapni a hitelezők.
Miért fontos ez? A kínai Evergrande a világ egyik legnagyobb és leginkább eladósodott ingatlanfejlesztő vállalata, bedőlése a kínai gazdaság egyik legfontosabb növekedési, de már így is törékeny szektorában, az ingatlanpiacon jelentős károkat okozhat. A válság tovagyűrűzésétől félő nyugati befektetők az év eleje óta folyamatosan menekítik pénzüket a kínai tőkepiacokról, ami a főbb kínai indexek jelentős eséséhez vezetett.