Az Európai Bizottság szerint a Magyar Orvosi Kamara (MOK) ellehetetlenítését célzó friss törvénymódosítás körüli szabálytalanságok már az első, 800 millió eurónyi részlet folyósítását megzavarhatják.
A Népszava megkérdezte az Európai Bizottságtól, hogy a testület véleménye szerint a három nap alatt lezavart törvénymódosítás nem ellentétes-e az Orbán-kormány korábbi ígéreteivel az EU-nak.
A válasz
Mivel az EU helyreállítási alapjából részletekben lehet majd lehívni a pénzt, az Európai Bizottság minden egyes kifizetés előtt ellenőrzi, hogy az adott ország végrehajtotta-e időarányos vállalásait.
A bizottság szóvivőjének tájékoztatása szerint a társadalmi konzultációra és hatásvizsgálatra tett ígéret végrehajtását a nyolcból hat fizetési kérelem elbírálásakor vizsgálni fogják.
A MOK-kal kapcsolatos törvénymódosítás körüli szabálytalanságok már az első, 800 millió eurónyi részlet folyósítását megzavarhatják.
Mi is történt?
Minderről később születik végleges döntés. A helyreállítási alap csak azután lesz elérhető Magyarország számára, hogy teljesítette az EU által megszabott 27 feltételt. A kormány március végére ígérte ezek teljesítését.
Semjén Zsolt hétfőn nyújtotta be a kötelező kamarai tagság megszüntetéséről szóló törvénymódosítót. Kedden megszavazta az országgyűlés, szerdán kihirdették a döntés, így csütörtökre szét is verték a MOK-ot.
Ahogy arról korábban a Forbes is írt, a magyar kormány a visszatartott EU-pénzekért tett vállalások közé korábban már azt is bevette, hogy társadalmi egyeztetést lefolytatva, visszafogja a sürgőséggel átnyomott törvényeket. E tekintetben ugyanakkor a kormányzat lendülete mit sem fogyott.
Mindezt úgy, hogy az Európai Bizottság már többször elmondta: nem paragrafusokra, hanem a konkrét végrehajtásra helyezi a hangsúlyt a jogállamisági mechanizmusban elvárt reformok értékelésekor.