Az EU talált egy jogi kiskaput, amivel megkerülheti Magyarország vétóját az Ukrajnának szánt fegyvervásárlásban és másban.
Mi történt? Az EU talált egy jogi kiskaput, amivel megkerülheti Magyarország vétóját az Ukrajnának szánt fegyvervásárlásban, írja a Financial Times. A lapnak Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője beszélt, aki szerint mivel Magyarország korábban nem szavazta meg az Oroszország befagyasztott vagyonán lévő nyereség felhasználását, most nem lehet részese a döntésnek, hogyan használják fel ezt a pénzt. Borrell szerint az eljárás kifinomult jogi döntésekre épül, de működik.
Miért érdekes ez? A katalán származású spanyolországi politikus szerint az általuk kínált mechanizmus megoldás lehet arra is, hogy simábban menjen a G7-ek terve, amely szerint 50 milliárd dolláros hitelt szeretnének adni Ukrajnának decemberig. A hitelt a befagyasztott orosz vagyon jövőbeli kamataiból törlesztenék.
Mennyi pénzről van szó? Körülbelül kétszáz milliárd fontnyi vagyon van befagyasztva az EU-ban, amely Oroszországhoz tartozott. Arról, hogy ennek a vagyonnak a kamatait Ukrajnának adják, korábban döntött az EU. A jogi kiskapuról a hétfői Külügyminiszterek Tanácsán tárgyalnak majd.
Mi vezetett idáig? Magyarország magát a döntést, amellyel az orosz vagyont befagyasztották, meg tudja majd vétózni, mert ezt félévente újra el kell fogadni, és egyhangú szavazat kell hozzá.
Magyarországnak alkut ajánlottunk: nem lesz a pénzük felhasználva Ukrajna támogatására. Nem csak fegyverekre, semmire. Vigyék a pénzüket. Tegyék be a pénzüket egy dobozba. Nem akarjuk használni a pénzüket.
– mondta most Borrell, de szerinte Magyarország erre nemet mondott. Szerinte az egésznek ahhoz van köze, milyen szoros a kapcsolat Moszkva és Budapest között.