Az Európai Bizottság elfogadta a magyar helyreállítási programot, de közben a felzárkóztatási forrásokból 7,5 milliárd eurónyi keret felfüggesztésére tesz javaslatot a Tanács felé, jelentette be szerdán délben Valdis Dombrovskis bizottsági ügyvezető alelnök a Portfolio tudósítása szerint.
Az alelnök ismertette, hogy milyen feltételek társulnak majd a felfüggesztett pénzek kiszabadításához, illetve a tényleges forráslehíváshoz (27 szupermérföldkő a helyreállítási programhoz, és 17 feltétel teljeskörű teljesítése).
Didier Reynders igazságügyi biztos kifejtette: végül a 27 féle szupermérföldkő közül négy vonatkozik az igazságszolgáltatás megerősítésére, és ezek messzire ható következményekkel járnak az igazságügyi rendszerben.
Jelezte, hogy csak azután tud hozzáférni a helyreállítási forrásokhoz Magyarország, hogy többek között ezt a négy mérföldkövet teljesíti majd.
A legfontosabbak, hogy
- az Országos Bírói Tanács jogköreit meg kell erősíteni,
- el kell hárítani azokat az akadályokat, hogy a magyar bírók szabadon fordulhassanak az Európai Bírósághoz jogértelmezés, vélemény kikérés érdekében (pl. Kúria működése)
- meg kell tiltani a magyar közhatalmi szerveknek, hogy a jogerős magyar bírósági ítéleteket megtámadhassák az Alkotmánybíróságon
Az uniós alapértékeknek is meg kell felelni
A helyreállítási program forrásaihoz a 27 féle szupermérföldkő maradéktalan teljesítése után tud hozzáférni, míg a felzárkóztatási pénzek (nemcsak a felfüggesztett, hanem az összes) csak azután nyílnak meg, hogy a 17 féle közbeszerzési és korrupcióellenes intézkedést maradéktalanul végrehajtja a magyar kormány, illetve az uniós alapértékeknek is megfelel.
A bizottság megállapította, hogy
bár Magyarország tett lépéseket, ennek ellenére továbbra is fennáll a kockázat az uniós költségvetés tekintetében, mivel a még végrehajtandó korrekciós intézkedések strukturális és horizontális jellegűek,
írta a bizottság. Bár számos reformot már végrehajtottak, illetve azok folyamatban vannak, Magyarország a november 19-i határidőig nem hajtotta végre megfelelően az általános kondicionalitási mechanizmus keretében elfogadott és szükségesnek tartott 17 korrekciós intézkedés központi elemeit az általa vállaltak szerint. Ezek különösen az újonnan létrehozott Integritás Hatóság hatékonyságára, valamint az ügyészségi határozatok bírósági felülbírálatára irányuló eljárásra vonatkoznak.