Az Európai Parlament (EP) Költségvetési Ellenőrző Bizottsága (CONT) tapasztalt ugyan néhány pozitív fejleményt, de továbbra is várják, hogy a frissen felállított Integritás Hatóság konkrét megállapításokkal álljon elő a magyarországi korrupcióról.
A többpárti EP-bizottság – amelyet a bajor keresztényszocialista Monika Hohlmeier, a parlamenti bizottság elnöke vezetett – még májusban járt Magyarországon, jelentésük tartalmáról pedig a Népszava számolt be csütörtökön.
A lap birtokába jutott dokumentum idézi Biró Ferencet, a hatóság elnökét, aki a megbeszélésen jelezte,
szerinte nem a rendszer, hanem az emberek korruptak, és bár egyes nemzetközi tanulmányok Magyarországot az EU legkorruptabb tagállamának nevezték, ezek az értekezések inkább percepción, felfogáson alapulnak.
A delegáció találkozott civil szervezetekkel és oknyomozó újságírókkal, diszkriminatív állami intézkedésekkel szembesülő uniós vállalatokkal, parlamenti képviselőkkel, valamint Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel. A küldöttek eszmecserét folytattak az Állami Számvevőszék és az Integritás Hatóság elnökével, Budapest főpolgármesterével és a Magyar Önkormányzatok Szövetségének képviselőivel is.
A jelentéstervezet bevezetőjében az EP-képviselők leszögezik: legfőbb gondjuk az, hogy az uniós támogatások átlátható, tisztességes és pártatlan módon jussanak el a magyar polgárokhoz, vállalkozásokhoz és régiókhoz. Egyben felszólítják a budapesti kormányt, hogy haladéktalanul hajtsa végre az összesen 28 milliárd eurónyi közösségi forrás folyósításának feltételéül szabott intézkedéseket.