A Forbes márciusi címlapján Chikán Attila közgazdászprofesszor és ifj. Chikán Attila, az Alteo Nyrt. vezérigazgatója, apa és fia együtt szerepel. A magazint bemutató eseményünkön, a Kilövésen Galambos Mártonnal, a Forbes főszerkesztőjével beszélgettek energiaválságról és minőségi munkaidőről.
Minden nagyon drága lesz
„Ilyen mértékű lerohanásra és támadásra nem számítottunk. Ez egy elhúzódó probléma lesz” – mondta az idősebb Chikán az Ukrajnában zajló háborúról, ami épp úgy tematizálta a beszélgetés nagy részét, ahogy az elmúlt egy hétben a mindennapjainkat. Szerinte a háború kapcsolatromboló hatását az élet minden területén érezni fogjuk, ezért
nem lehet belőle nagyobb törés nélkül kijönni sem gazdaságilag, sem politikailag.
Magyarország szerinte az elmúlt években túlzottan közeledett az orosz politikához, ezért biztosan érezni fogjuk a következményeket.
Az energia központi szerepet játszik ebben a válságban. Ifjabb Chikán, akinek energetikai cége, az Alteo szerint a piacok már október-november óta úgy viselkednek, hogy valami történni fog, hatalmas volt a volatilitás. Európa nagy része függ az orosz gáztól, és ezt a kapcsolatot minden országnak újra kell értelmeznie.
„Ezen sajnos csak hosszú távon lehet változtatni.
Mindig azt mondom, hogy az energiastratégia olyan, mint a tankhajó: egy kilométer kell ahhoz, hogy lefékezzen, de három, hogy megforduljon”
– mondta ifjabb Chikán.
Kizárólag megújuló energiákkal működni Európában csak 10-20 év múlva lehet egyáltalán lehetséges, az atomenergiában nagy reneszánsz várható, és azon sem lepődne meg, ha a németek újraépítenék az atomenergia-erőforrásaikat (a héten az egyik német energiaügyi miniszter már tett erre utalást), de ez is nagyon hosszú időbe telik. Az energiaválság nyomán végig kellene gondolni az alternatív gázútvonalak és az LNG (cseppfolyósított gáz) fejlesztését. Ez azonban mind nagyon hosszú időbe telik, fűteni viszont jövő télen is kell. „De arra számítok, hogy minden nagyon drága lesz.”
Az Alteo ügyfelei közé tartozik a Heineken, a Mol és a Borsodchem is (ami az ország egyik legnagyobb energiafogyasztója), és már a háború előtt elkezdett nőni a kereslet az alternatív energiákkal foglalkozó cégeknél. „Az energiaválságban tervezhetetlen a jövő, nem lehet üzleti tervet írni, ezért már október körül elkezdték kiírni a nagyvállalatok az energetikai tendereket” – mondta ifjabb Chikán.
Apa és fia beszélgetéseire egyébként nem jellemző a szakmázás, sem a politizálás, „csináljuk azt mindketten eleget munkaidőben” – mondta az idősebbik.
Abba nőttem bele, hogy szeretni is lehet a munkánkat
Régi családi vicc, hogy a családban három gyerek van: Rajk, Attila és Eszter. De ebből sosem volt probléma. „Amióta az eszemet tudom, azt láttam, hogy apu mindig elképesztően sokat dolgozik, de értékes, minőségi időt tölt a munkájával. Én abba nőttem bele, hogy szeretni is lehet a munkánkat” – mondta ifjabb Chikán, aki ezt és az együtt töltött minőségi időt is tovább vitte a gyerekeivel való kapcsolatába. Minden nap együtt reggeliznek és együtt sétálnak át az iskolába, utána kezdi a munkanapot, és akkor még 8 óra sincs. Erre apja is mindig figyelt, minden évben elutaztak valahova kettesben, együtt látták az összes „bugyuta olasz filmvígjátékot” a moziban és törzstagságijuk volt az állatkertbe is. De egyikük sem moralizál azon, hogy este 10-kor még elolvasson-e egy szakmai cikket, ha éppen ahhoz van kedve.
Lapozz bele a magazinba!
Borítókép: id. Chikán Attila és ifj. Chikán Attila Galambos Márton főszerkesztővel beszélget a 2022. márciusi Forbes Kilövésen. Fotó: Fekete Csaba