Több európai országban is megjelent az Egyesült Királyságból származó új variáns, ami ugyan sokkal gyorsabban terjed, de eddig nem tűnik veszélyesebbnek.
Mára több mint 40 ország tette tiltólistára az Egyesült Királyságot, köztük a Hollandia, Németország, Ausztria, Olaszország a koronavírus új mutánsa miatt. Az érintett országokban lezárják a reptereket és a vasútállomásokat is a szigetországiak előtt. A francia kormány közös uniós fellépést sürget az ügyben és átmenetileg lezárta a Dover és Calais közti forgalmat. A Fortune cikke meg is jegyzi, hogy a szigetország áruimportjának 90 százaléka ezen a csatornán érkezik, így a lezárás Londont elég érzékenyen érinti karácsony előtt.
Ugyanakkor lehet, hogy késő: már Dániából, Olaszországból és Ausztriából is jelentettek eseteket az új mutáns megjelenéséről. A hatóságok minden érintett ország esetében a repülőtérig vezetik vissza fertőzést, általában a brit szigetekről érkezők hordozták be a variánst.
Egyelőre keveset tudni az új variánsról: az első tesztek alapján nagyjából 70 százalékkal terjedhet gyorsabban, mint az előző,
de arra nincs semmilyen bizonyíték, hogy halálosabb is lenne.
Az angol hatóságokat ugyanakkor meglepte a terjedési sebesség és az, hogy milyen gyorsan átvette mindenhol az eredeti törzs helyét. A variánst szeptemberben észlelték, novemberben még csak a fertőzések 28 százalékáért felelt, decemberben már az új esetek 60 százaléka mögött ez a mutáns áll.
A legnagyobb kérdés, hogy a rohamléptekkel elkészített vakcinák működnek-e az új variánssal szemben. A BBC több szakértőt is megkérdezett, a válaszuk az volt:
több, mint valószínű, hogy igen.
Sunetra Gupta, az Oxfordi Egyetem vezető epidemológusa úgy érvelt, hogy a vakcinák miatt az immunrendszer a vírus több részét is aktívan támadja, így hiába változik meg a vírus pontos genetikai összetétele, az oltóanyag valószínűleg működni fog. Glasgow-i Egyetem Víruskutató Intézetének vezetője David Robertson is így látja, de hozzátette: ha tovább mutálódik a törzs, kifejlődhet egy vakcinarezisztens változat is.