Személyes játszótereként használta a nyilvánosságot, és az üzleteiben komoly károkat okozott. A világ egykori leggazdagabb emberének megfeleződött a vagyona, magáénak tudhatja az egyik legnagyobb közösségi médiát, amit azóta szisztematikusan leépít. Azt nem tudni, hogy Elon Musknak mikor elég bármi, de az biztos, hogy nekünk elég volt belőle 2022-re.
Az amerikai Forbes szerint Elon Musk lett 2022 legnagyobb vesztese. Nehéz ezzel nem egyetérteni, a milliárdos ámokfutása egy szakdolgozat terjedelmét is kitöltené. A legfontosabb és legemlékezetesebb idei húzásait azért összeszedtük, belőlük szép tanmese rajzolódik ki arról, mi történik, amikor a Szilícium-völgyön edzett techüzletember társadalmi igazságot akar szolgáltatni.
Hát persze, hogy 420
A Twitter-szága 2022. március 26-án kezdődött, amikor egy, az amerikai tőzsdefelügyeleten közzétett irat szerint Musk felvette a kapcsolatot Jack Dorsey Twitter-alapítóval és volt vezetővel, illetve az egyik igazgatósági taggal, hogy a „közösségi média jövőjéről” tárgyaljanak.
Ekkor még nem volt egyértelmű, hogy a jövő alatt felvásárlást ért, az csak bő két héttel később, április 14-én lett világos. Akkor Musk ajánlatot tett a teljes cégre részvényenként 54,20, összesen körülbelül 44 milliárd dollárért – készpénzben.
A 420-szal végződő összeggel az általa sem megvetett marihuánára utalt.
A Twitter méregpirula-részvényekkel próbálta védeni magát, majd április 25-én rábólintott Musk 44 milliárd dolláros ajánlatára, de az összegről lassan kiderült, hogy rendkívül magas a Twitter üzleti eredményeihez képest, és hogy Musknak sem gyerekjáték ekkora összeget kifizetni, a felét ráadásul kölcsönből.
Kamuprofil-gate
Május 14-én Musk azt tweetelte, „ideiglenesen függőben” a felvásárlási folyamat, mert többet szeretne megtudni arról, hogy a platformon valóban 5 százalék alatt van a kamuprofilok és botok aránya. Parag Agrawal, a Twitter akkori ügyvezetője tweetjében vezette le, hogy jutottak az 5 százalék alatti becsléshez.
Az érvelésre Musk egy kakiemojival reagált.
Ahogy Musk visszakozott, a Twitter-fejesek úgy kezdték egyre jobban erőltetni az üzletet, a tőzsdefelügyelet vizsgálódni kezdett, közben Musk sokszínűségről és változásokról prédikált a Twitter-dolgozóknak. Július 8-ra eljutottunk odáig, hogy a Twitter beperelte Elon Muskot, amiért elállna a felvásárlástól.
A bíróság bevonása, egy tucat kanyar, kitérő, árfolyammélypont és vállalhatatlan tweet után a felek pont ott lyukadtak ki, ahonnan elindultak: a világ (akkor) leggazdagabb embere, aki láthatóan elvesztette kapcsolatát a realitással, megvette a világ egyik legbefolyásosabb közösségimédia-felületét az eredetileg ajánlott 44 milliárd dollárért. Ahogy maga Musk fogalmazott kezében egy mosdókagylóval, miközben bevonult a Twitter-főhadiszállásra: let that sink in.
Szabad madár
A Twitter kulcsának átvétele után Musknak sikerült a felvásárlás körüli kálváriát is alulmúlnia. Legfontosabb céljaként a szólásszabadság megreformálását tűzte ki, és meghatározott néhány konkrét, de annál több nehezen megfogható módosítást.
A felhasználóknak átlátható algoritmust, „szólásszabadság-abszolutizmust” ígért, az alkalmazottaknak távmunkát és szabadabb körülményeket.
Ebből nyolc dollárért megvásárolható kék pipa, politikai elfogultság, fiókjukat megszüntető hírességek és kitiltott újságírók lettek, az alkalmazottaknak azonban még ennél is jobban megváltozott az életük a cégnél.
Musk a teljes menedzsmentet, köztük Parag Agrawalt és az alkalmazottak 50 százalékát kirúgta. Az ott maradóknak aztán ultimátumot adott: vagy hozzászoknak a „hardcore körülményekhez”, vagy három hónap végkielégítéssel távozhatnak. Az internetet körbejárták Musk home office-ról alkotott nézetei, ami ezek szerint nem az otthonról dolgozást, hanem az irodában alvást jelenti. Az új tulajdonos nyilvánvalóvá tette, hogy csak a „kivételes teljesítményt” tartja elfogadhatónak, de nem aggódik, mert „a legjobb emberei úgyis ott maradnak”.
A Twittert mérnökök hadai hagyták el, akik korábban a hibák elhárításáért és a platform stabil működéséért voltak felelősek. Az alkalmazottak által használt belső Twitter-alkalmazás csütörtök este drasztikusan lassulni kezdett, a hibabejelentések száma pedig hétszeresére nőtt azóta.
Ezek után december végén Musk szavazást indított a Twitter-profilján azzal a kérdéssel, hogy ő maradjon-e a Twitter feje vagy sem. Már akkor megígérte, hogy a szavazás végeredményének megfelelően fog cselekedni, végül több mint 17,5 millió szavazatból 57,5 százalék Musk lemondására voksolt. A vége sejthető: visszakozott, és azóta sem mondott le.
Vécépapírt is vinni kell
Azóta is zajlik a Twitter lecsupaszítása a költségek csökkentése érdekében. Több iroda is több millió dolláros elmaradásban van a bérleti díjak kifizetésével, a seattle-i egységüket a kilakoltatás fenyegeti.
Több helyen leépítette a gondnoki és biztonsági szolgáltatásokat, San Franciscóban a gondnokok sztrájkja arra késztette Muskot, hogy teljesen megszüntesse a takarítási szolgáltatásokat, így az alkalmazottaknak a saját vécépapírjukról is gondoskodni kellett.
Ezután már maga Musk is egy repülőgéphez hasonlította a céget „ami nagy sebességgel zuhan a föld felé égő hajtóművekkel, vezérlés nélkül”, és 2023-ra körülbelül 3 milliárd dolláros negatív cash flowt helyezett kilátásba.
Rántja magával a Teslát
Az amerikai anyalapunk kimutatása szerint Musk vagyona 2021 november elején volt a csúcson, 320,3 milliárd dollárral. Jelenleg kevesebb mint a fele, 145,7 milliárd dolláron a második helyen áll. Az első helyen a luxusmárkacsoport LMVH tulajdonosa, a francia Bernard Arnault áll 180,9 milliárd dollárral.
A zuhanás mögött elsősorban a Tesla-részvények meredek esése áll. Körülbelül 60 százalékkal zuhantak be, miután a befektetők bizalmukat vesztették Musk irányításában a Twitter-hiszti óta. A ralit Musk maga is jócskán kihasználta, az elmúlt egy évben 31 milliárd dollár értékben szabadult meg Tesla-részvényeitől elsősorban azért, hogy finanszírozni tudja a Twitter-üzletet.
Aztán kijelentette: a következő másfél–két évben, tehát körülbelül 2025 előtt egyetlen Tesla-részvényen sem ad túl most már.
Minden más
- Egyik korábbi alkalmazottja titokban ikreket szült neki.
- Pletykáltak arról, hogy viszonya volt Sergey Brin Google-alapító exfeleségével, Nicole Shanahannel (Musk és Brin ezt tagadták).
- A Starlink-műholdak hatalmas segítséget jelentenek az ukránoknak az orosz túlerővel szemben, Musk Twitteren keveredett bele abba, hogy pénzt kér a szolgáltatásért, amit addig ingyen adott, majd visszakozott.
- A Teslák felét már Kínában gyártják, miközben az orosz-ukrán háború miatt a Nyugat viszonya Pekinggel is kiéleződött (az amerikai-kínai viszony már Trump óta egyre rosszabb).
- Ja, és tavaly még ő volt az év embere a Time magazin szerint.
Borítókép: Elon Musk besétál a Twitter-főhadiszállásra, miután megvásárolta 44 milliárd dollárért.