A Tesla milliárdosa amúgy is megtizedelné az állományt, home office-ról tett markáns kijelentésére viszont úgy tűnik, nem készült fel a kaliforniai bázis. Kiderült az is, hogy maga a cégvezér heti hány napot tervez bejárni bokros teendői közepette.
A hónap elején elég nagy vihart kavart a Reuters értesülése, miszerint Elon Musk cégvezér körbeküldte a Teslában, hogy aki nem tölt az irodában heti minimum 40 órát, arról úgy veszik, nem náluk kívánja folytatni pályafutását.
Csakhogy a The Information meg úgy értesült, hogy az amerikai elektromosjármű-gyártónak nagyon is gondja akad a covid utáni visszatéréssel az irodába. Olyannyira, hogy Kaliforniában, a fremonti egységbe visszatoppanva a dolgozók alig találnak üres parkolót, szabad asztalt meg pláne, sőt még a wifi is rosszalkodik. A Tesla nem reagált a lap megkeresésére.
A részletek
- Vannak, akik inkább valamelyik közeli kötöttpályás tömegközlekedési állomásnál parkolnak le, majd onnan utaznak be a céghez, annyira nincs szabad parkolóhely a munkahely előtt.
- A járvány alatt az irodai tereket is kicsit újragondolták, azzal pedig eleve nem számoltak, hogy a covid alatt mekkorát fog ugrani a létszám (erről mindjárt). Csakhogy így többen le se tudnak ülni dolgozni, sőt akkora a káosz, hogy nem egy alkalmazottnak mondta már a felettese, hogy akkor inkább folytassa otthonról a munkát és mégse heti öt napot járjon be.
- És lehet, ők jártak jobban, mert az értesülések szerint ha még jut is szék, a wifi így is túl gyenge az épkézláb munkavégzéshez.
Jogos a kérdés, hogy ekkora szigorban maga a nagyfőnök hogyan tervez bentről dolgozni:
Musk a The Information szerint azt ígérte házon belül, hogy heti hat napot fog bejárni, sőt amikor csak lehet, inkább hetet.
A számok
Alapjaiban véve érthető lenne a helyszűke, hiszen 2019 óta megduplázódott a Tesla létszáma. 2021 végén 99 210 főt jelentettek le, csak abban az évben közel 30 ezer embert vettek fel. Igen ám, de pont a fent hivatkozott Reuters-cikkből tudtuk meg pár hete, hogy belsős levelezésben Musk „szuper rossz érzésekről” és munkaerőtöbbletről panaszkodott. Állítólag épp ezért szeretné a milliárdos nemhogy befagyasztani a toborzást, de le is építeni teljes idős állományából a következő három hónapban (volt olyan korábbi pletyka, hogy Musk az órabéres dolgozókból is faragna).
„Úgy gondolom, hogy a létszámunk egy évvel később nagyobb lesz, mind a szerződéses, mind pedig az órabéres dolgozók esetében. De rövid távon az előbbi kategóriában nagyjából tízszázalékos leépítéssel számolunk”
– mondta Musk a múlt héten Katarban.
- Már érkezett is csoportos kereset volt alkalmazottaktól, mondván, jogszerűtlen volt az elbocsátás, 60 nappal korábban kellett volna jeleznie a cégnek, hogy nem tart igényt a munkájukra, ehelyett azonnali hatállyal bontották fel szerződésüket.
- A Bloomberg szerint olyan is akad, akit alig pár hete vettek fel, aztán azzal a lendülettel menesztették is.
És most mi lesz?
A teljes idős foglalkoztatottak a cég olyan egyharmadát teszik ki, bár azt nem tudni, ki belőlük az irodai alkalmazott, és ki dolgozik a gyáregységben. A közel 22 ezer főt foglalkoztató fremonti gyárban mindkettőre van példa, és a covid alatt mindkét részleg dolgozóit otthonról dolgoztatták. Most ugye Musk pont ennek ellenkezőjét akarja, bár másik cégével, az űrkutató Space X-szel, valamint Twitter-felvásárlási mizériájával együttesen így is eléggé szét lehet aprózódva a figyelme. Kérdés, hogy férhet be ezek mellé még a fremonti szálak kibogozása is.
És ha már Twitter és home office, a The Verge egy korábbi értesülése szerint Musk a közösségi médiás cégben is inkább csak azoknak engedne távmunkát, akik „kiváló” munkát végeznek, de tényleg nem lehet megoldani, hogy fizikailag jelen legyenek.