A börtönből is folytatná korábbi hivatását Elizabeth Holmes, az egyik legnagyobb szilícium-völgyi átverés főszereplője. A Theranos bukott alapítója hamarosan megkezdi 11 éves börtönbüntetését, az egészségügyi innovációk kidolgozásáról azonban továbbra sem tett le. Legalábbis ezt mondja hét év sajtócsend után egy eléggé bizarra sikerült cikkben.
Terjedelmes cikket közölt a The New York Times Elizabeth Holmesról, az úttörő vizsgálatokat ígérő, majd kutatási hazugságaiba belebukó medtech startup, a Theranos alapítójáról. Holmesnak április 27-én kellett volna megkezdenie 11 éves börtönbüntetését Texasban, végül egy utolsó pillanatos fellebbezési kérvénnyel bizonytalan ideig még késleltetni tudta büntetésének megkezdését.
A Times cikke egyszerre érdekes és bizarr.
- Érdekes, mert Holmes 2016 óta először nyilatkozott a médiának.
- Ugyanakkor bizarr, mert Holmes mintha semmit sem tanult volna az elmúlt 7–8 év kálváriájából és továbbra is makacsul ragaszkodik ahhoz, hogy a Theranos működőképes lehetett volna.
- Magáról a cikk stílusáról nem is beszélve.
Miért bukott el a cégem? Túl sokat keresett a sajtó!
A Theranos alapítója még mindig hisz abban, hogy bukott cége megváltoztathatta volna a modern egészségügyet, ha nem von magára túl gyorsan túl sok figyelmet. A média érdeklődése miatt ugyanakkor kevés ideje jutott a találmányára, helyette a céget népszerűsítette a különböző platformokon.
Holmes jelenleg két kisgyermekét neveli élettársával együtt. Az ideje nagy részét a Theranos-per kapcsán elindított jogi csatározásai kötik le, de még mindig hisz abban, hogy meg tudja változtatni az egészségügyet, és a mai napig új innovációkon dolgozik.
„Még mindig arról álmodom, hogy hozzájárulhatok ehhez a területhez
– mondta Holmes a Timesnak. – Ugyanazt az elhivatottságot érzem, mint mindig, és továbbra is úgy gondolom, hogy szükség van rá.”
Tervei szerint a börtönben is folytatni fogja az egészségügyi innovációk kidolgozását, például a covid tesztelésével kapcsolatos új ötleteit is.
Úgy tűnik, Holmes még mindig ugyanazt az „idealista téveszmét” tartja fenn, ami a Theranosnál történt eseményekhez és végül az elítéléséhez vezetett – jegyzi meg a cikket író Amy Chozick.
Szerény, de elbűvölő
Nem csak emiatt különös a Times portréja. Olvasás közben olyan érzése támadhat az embernek, mintha a világ egyik legnagyobb csalója magát a cikk íróját is behálózta volna.
„Nem hasonlít senkihez sem, akivel valaha is találkoztam – szerény, de elbűvölő. Ha az ember a jelenlétében van, lehetetlen nem hinni neki”
– jegyzi meg a szerző, ami miatt több bírálatot is kapott.
Az tényleg megdöbbentő, hogy Holmes szinte kaméleonként képes változtatni a kifelé mutatott személyiségét az aktuális körülmények szerint. A portrécikkben maga is elismeri, hogy a Theranos felemelkedésekor tudatosan vette fel a fekete garbót hordó, céltudatos szilícium-völgyi startupper szerepét.
„Úgy gondoltam, hogy így leszek jó az üzleti életben, és így vesznek majd komolyan. Nem pedig egy olyan kislánynak, akinek nincsenek jó technológiai ötletei – mondta Holmes. – Az emberek talán azért vették észre, hogy ez nem hiteles, mivel nem is volt az.”
Ezzel szemben Holmes ma az elkötelezett édesanya szerepében jelenik meg, aki a mindennapi szülőkhöz hasonlóan állatkertbe viszi a gyermekeit.
Holmes felemelkedése és bukása
A Theranos és Holmes története 2003-ban kezdődött, amikor az akkor 19 éves vállalkozó azzal az ígérettel szállt be a tech-piacra, hogy forradalmasítja az orvosdiagnosztikai eszközöket. A startup azt ígérte, hogy az általa fejlesztett Edison nevű gép akár egyetlen csepp vérből, néhány óra alatt képes lesz több mint 200 féle betegséget diagnosztizálni.
Holmes-t 32 évesen, 2015-ben az amerikai Forbes kiáltotta ki a legfiatalabb self-made milliárdosnővé és a következő Steve Jobs-szá.
A vállalkozás értékét több mint 9 milliárd dollárra tornászták, majd 2015 körül elkezdett kipukkadni a lufi. Egyre több újságíró és kutató mutatott rá, hogy a technológia aligha működőképes. 2018-ra a teljes céget felszámolták.
Elizabeth Holmesról az ügyet leleplező Wall Street Journal-es újságíró könyvet is írt, ami a Forbes ajánlásával magyarul is megjelent.
A borítóképen
Borítókép: Elizabeth Holmes érkezik perének ítélethirdetésére San Joséban 2022. november 18-án.