Döntött a XII. kerületi képviselőtestület: valóban be fogják zárni januártól a legfőbb kulturális és sportlétesítményeket a főváros egyik leggazdagabb kerületében. Az okokat talán mindenki sejti: rezsi.
Elfogadta Budapest XII. kerületének képviselő-testülete a téli megszorításokról szóló javaslatcsomagot ma délelőtt. Az ülés élő közvetítésének tanúsága szerint ellenszavazat nélkül szavazta meg a testület a módosításokat.
Miket érint a megszorítás?
A döntés értelmében Budapest egyik leggazdagabb kerületében január 1-től három hónapra több intézmény is bezárja kapuit:
- a MOM Kulturális Központ,
- a Barabás-villa,
- a Jókai Klub,
- a Hegyvidék Galéria,
- a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény,
- a Városmajori uszoda,
- a MOM Sportközpont,
- valamint nem fedik le sátorral a városmajori sportpályákat sem
„Az áramot az eddigieknél 12-szer drágábban, a gázt 11,5-ször drágábban tudja megvenni a XII. kerületi önkormányzat. Ez 2,5 milliárdos plusz kiadást jelent, miközben a költségvetés 15 milliárdos” – indokolta az intézkedéseket az ülés kezdetén Pokorni Zoltán kormánypárti polgármester a 444 tudósítása szerint.
Az élelmiszerárak emelkedése miatt az önkormányzat 20 százalékkal növeli majd a közétkezési díjakat, de csak január elsejétől, addig az alapanyagárak okozta többletköltségeket átvállalja.
Mi az, ami nyitva marad?
A bölcsődéket és az óvodákat semmiképpen sem szeretnék bezárni, mert az a szülőknek is nagy terhet jelentene. Így azonban a többi intézménynél még jelentősebben kell spórolni, mondta el a polgármester.
Az eredeti tervben szerepelt két, az idősek nappali ellátását végző gondozási központ bezárása is. Végül úgy döntöttek, hogy ezek közül csak az egyiket, a Normafánál lévőt zárják be, a Németvölgyi nyitva marad, mert fontos, hogy az idősek azt érezzék, hogy közösségbe tartoznak.
A rezsiköltségek szorításában
Nem a hegyvidéki önkormányzat az első, ami a brutálisan megemelkedett rezsiköltségek miatt intézménybezárásokra kényszerül. Épp tegnap derült ki, hogy novembertől az Erkel Színház is téli pihenőre megy, de országszerte fenyegeti a kulturális és szociális intézményeket (színházak, múzeumok, óvodák) a bezárás veszélye. A kisebb önkormányzatoknál pedig a csőd sem zárható ki.