A Chelsea labdarúgó klub tulajdonosa, az orosz oligarcha-milliárdos Roman Abramovics maga is megerősítette, hogy eladja a londoni egyesületet, mert úgy véli, ez a klub, a szurkolók, az ott dolgozók és a szponzorok érdeke. Tett egy érdekes bejelentést is.
Abramovics 19 évvel ezelőtt vásárolta meg a patinás londoni klubot és emelte új szintre az egyesületet, amely több angol bajnoki cím mellett kétszer is megnyerte a Bajnokok Ligáját az Abramovics-éra alatt, a legrangosabb európai kupasorozatnak jelenleg is ők a címvédői. (A csapat másodedzője a magyar Lőw Zsolt.)
A milliárdos a klub honlapján közzétett közleményben bejelentette, az orosz-ukrán háború miatt eladja az egyesületet. „A jelenlegi helyzetben úgy döntöttem, hogy eladom a klubot, úgy gondolom, hogy ez a klub, a szurkolók, az alkalmazottak valamint a klub szponzorainak és partnereinek is az érdeke” – mondta a milliárdos, aki az elmúlt években többször is tagadta, hogy szoros lenne a kapcsolata Putyinnal vagy a Kremllel.
Ez a háború két testvéri nép tragédiája – egyre nyíltabbak Putyin milliárdosai
A hitelt nem kéri vissza, a bevételt eladakozza
Abramovics azt is mondta, nem fogja visszakérni azt az 1,5 milliárd fontnyi (687 milliárd forint) kölcsönt, amit a csapatra költött, de az eladást nem fogja elkapkodni, nem „gyorsított eljárásban” fogja kiárusítani a klubot.
A Chelsea eladásából származó, leadózott bevételt egy újonnan létrehozott alapítványának akarja adni (ezen munkatársai már dolgoznak is).
Az alapítvány az ukrajnai háború valamennyi áldozatának segíteni akar, legyen szó a most felmerülő, sürgős kiadásokról vagy a hosszú távú helyreállítási programokról.
Hansjoerg Wyss svájci milliárdos Abramovics bejelentése előtt egy vele megjelent lapinterjúban beszélt arról, hogy fontolóra vette a klub megvásárlását. A Chelsea-re több érdeklődő is van. Wyss azt nyilatkozta, hogy úgy tudja, az orosz minél hamarabb lezárná az üzletet, egy milliárdosokból álló konzorciumot kerestek fel, akiknek felajánlották, hogy megvehetik a klubot.
Előkerült egy korrupciós ügy is
A The Athletic arról ír, hogy Abramovics lépését nem csak az orosz cégek és milliárdosok ellen hozott szankciók indokolhatják, hiszen a klubot nemrég átíratta egy alapítványra. Chris Bryant brit munkáspárti képviselő azt mondta, olyan dokumentumokhoz jutott hozzá, amelyek Abramovics korrupciógyanús és illegális pénzmozgásait igazolják, és ezek után az orosz „nem lehet egyetlen klub tulajdonosa sem a szigetországban”. Bryant egyelőre nem osztott meg részleteket arról, milyen dokumentumok vannak nála. A Munkáspárt azért is támadta Boris Johnson konzervatív párti miniszterelnököt, mert ugyan korábban azt mondta, a brit szankciók Abramovicsot is sújtják, később korrigálta magát: a Chelsea tulajdonosa ellen ugyanis London nem hozott gazdasági büntetőintézkedéseket (az EU és az amerikaiak igen).
Piros lap az oroszoknak
A top futballból kiszorulnak az orosz érdekeltségek az ukrajnai orosz invázió miatt. Az UEFA valamennyi sorozatából kizárta az orosz klubokat és a válogatottat, amelyik a világbajnokságon sem vehet részt (a pótselejtezőn még lett volna esélyük kijutni). Az UEFA kidobta a Gazpromot is a Bajnokok Ligájából, pedig az orosz gázcég a sorozat egyik főszponzora volt, a társaság által támogatott Zenit szentpétervári arénájában lett volna a BL-döntő, de azt Párizsba helyezték át.