A jó hír: több mint 380 millió forint üti a markát annak, akinek sikerült. A rossz hír: 1875 óta próbálják megfejteni, és eddig még senkinek nem sikerült.
Mi történt? Máig nem sikerült megfejteni a mai Pakisztán és Észak-India területén lévő egykori Indus-völgyi civilizáció által hátrahagyott írást. Az írás megfejtését kulcsfontosságúnak tartják a bronzkori fejlett civilizáció megértéséhez, melyet az ókori Egyiptomhoz és Mezopotámiahoz szoktak hasonlítani.
Ezért az egyik indiai állam főminisztere egymillió dollárt ajánlott fel az írás megfejtőjének.
Miért fontos az Indus-völgyi civilizáció? Egyfelől a bronzkor egyik legnagyobb civilizációjáról van szó, de a nyilvánvaló történelmi megfejtéseken túl ennek politikai vetülete is van, hiszen máig vita tárgyát képezi India őslakossága, így különösen érdekes, hogy kik éltek az Indus-völgyben és kik az ő ma élő leszármazottaik.
A legelső írásos minták 1875-ben kerültek elő, és azt remélik a megfejtésüktől, hogy közelebb visznek számos rejtélyhez. Például az Indus-völgyi városok, többek között Mohendzsodáro, a modern nagyvárosokra hasonlító csatornarendszerrel rendelkeztek, a vízgazdálkodásuk pedig páratlan a történelemben, miközben a Krisztus előtti második és harmadik században a Perzsa-öbölre és a Közel-Keletre kiterjedő kereskedelmet folytattak. A virágzó civilizáció végül i.e. 1800 körül összeomlott, és bő ezer évvel az ókori Róma születése előtt az emberek kisebb falvakba vándorolva szétszóródtak. Az összeomlás okai ismeretlenek, leginkább az éghajlat változásával magyarázzák.
Az indusi civilizációról mindenesetre kevesebbet tudunk, mint más ókori civilizációról, például Egyiptomról, Mezopotámiaról vagy a Maja birodalomról. Ez pedig nagyrészt a máig megfejtésre váró írásra vezethető vissza.
Miért nehéz dekódolni? Elsősorban azért, mert kevés az elemezhető műtárgy, a régészek körülbelül 4000 feliratot találtak, szemben mondjuk az ókori egyiptomi hieroglifákkal, melyekből 5 millió maradt fent.
A másik probléma, hogy a fennmaradt írásos emlékek nagy része kicsi, négy-öt szimbólumot tartalmazó lelet. A harmadik gond, hogy nincs kétnyelvű emlék, amely az Indus-völgyi írást és annak más nyelvre való fordítását tartalmazná, ahogyan a Rosetta-kő tette az ókori egyiptomi és az ógörög esetében. Ráadásul nem állnak rendelkezésre elismert indus uralkodók nevei, amelyek segíthetnének a kódfejtésben, ahogy például Kleopátra és Ptolemaiosz neve segített az ókori egyiptomi írás megfejtésében.
Teóriák. Egyelőre az írás irányát illetően sincs egyetértés, jelenleg inkább a jobbról-balra írás az elfogadott nézet, illetve úgy gondolják, hogy a fennmaradt szövegeknek vallási és gazdasági (pl. árucikk megjelölése) szerepe volt.
Úgyhogy jelenleg még egyetlen jelet sem sikerült megfejteni.