Hirtelen 69 milliárdra drágult a Pénzügyminisztérium újjáépítése a Várban, pedig azóta meg is szűnt a Pénzügyminisztérium, mint olyan.
Mi történt? Évek óta dolgozik a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori épületén a kormányközeli WHB és a Garage Kft., akik 2021-ben nettó 54 milliárd forintos ajánlattal nyerték el a megbízást.
Egy most megjelent szerződésmódosítás szerint az ingatlan eredeti, 1904-es állapotának visszaállítási költségei viszont már átlépték a nettó 69 milliárd forintot, írta meg az Átlátszó.
A közel 30 százalékos drágulás indokaként az orosz-ukrán háborút és az épületbe költöző Államadósság Kezelő Központ működésbiztonságát tüntették fel.
Kontextus. A Mátyás-templom melletti ingatlan 1904-ben épült a Budai Várban az akkori pénzügyi tárcának Fellner Sándor tervei alapján. A díszes, tornyos ingatlan a II. világháborúban súlyosan megsérült, és később takarékossági okokból csak nagyon egyszerűen, mindenféle csicsa nélkül építették újjá.
Az épületben évekig kollégium, majd levéltár működött, majd a Fidesz kitalálta, hogy visszaépítik az eredeti formájában, és beleköltözik a Pénzügyminisztérium. Azt viszont tavaly év végén beolvasztották a Nemzetgazdasági Minisztériumba, ezért jelen állás szerint az Államadósság Kezelő Központ fog majd működni a Szentháromság téri szuper drága ingatlanban.
Az épület rekonstrukciójára a projektet koordináló, állami tulajdonban lévő PM-Tér6 Kft. 2018-ban egy nettó 9,8 milliárd forintos keretmegállapodást kötött a West Hungária Bau Kft. (WHB) és Garage Kft. kettőssel, majd 2019-ben egy újabbat, nettó 7,2 milliárdért.
Azóta a cégek bontási, homlokzati és rekonstrukciós munkálatokat folytattak, például helyreállítottak 4 műemléki, reprezentatív termet 2 milliárd forintért. A két cég 2021-ben elnyerte a teljes épület eredeti állapotba való visszaállítására (pl. a tornyok újjáépítésére) vonatkozó közbeszerzést is nettó 54,3 milliárd forintos ajánlattal. Tavaly áprilisban nettó 61 milliárd forint fölé drágult a beruházás, a napokban közzétett tájékoztatás szerint viszont már 69,2 milliárd forintra fölött tartanak.
Az okok. A műszaki tartalom megváltoztatását azzal indokolják, hogy az eredeti tervekhez képest változtak az épület felhasználói. Mint írják, a projektet koordináló állami cég, a PM-Tér6 Kft. mint megrendelő csak „az 2024. október 24. napján kézhez vett, a Pénzügyminisztériumból (PM) érkezett tájékoztató levélből értesült arról, hogy előreláthatóan az épület végleges használói körében a korábban ismertekhez képest újabb érdemi változások várhatók”.
Majd azzal folytatják, hogy „A változtatások a PM által kiadott Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítása okán fellépő létszám- és szervezeti struktúra-átalakulást eredményező változásokat, az épületben elhelyezésre kerülő Államadósság Kezelő Központ működésbiztonságát jelentősen növelő kibővített műszaki elvárásokat, illetve ezeket kielégítő megoldásokat, szakági munkákat jelentették”.
Egy másik nyilatkozatukban a háborút okolják: „Felek a szerződéskötéskor kellő gondossággal sem számolhattak a Magyarország szomszédságában zajló orosz-ukrán háborúval és a háborúval összefüggésben a Szerződés teljesítése során felhasznált építőanyagok és a beépítésre kerülő építőipari termékek árának a rendes üzleti kockázat mértékét meghaladó áremelkedésével”.