A drága és balesetveszélyes elektromos kétkerekűt eredetileg a városi közlekedés megreformálására tervezték. Az elképzelés nem jött be, az egyre veszteségesebb járgányt július 15-e után nem gyártják tovább.
A cég elnöke, Judy Cai közleményben búcsúztatta a Segwayt, ami elsősorban a turisták és a rendfenntartó szervezetek körében volt népszerű – írja a The Guardian.
A Segway mint cég ugyanakkor nem szűnik meg, a továbbiakban is az elektromos motorok gyártására fókuszálnak majd. A önegyensúlyozó, elektromos meghajtású eszköz megszüntetését nem a koronavírussal indokolták, hanem mert egyébként sem hoz elég pénzt.
A Segway a tavalyi évben a cég forgalmának csupán 1,5 százalékát tette ki.
A döntés miatt a vállalat leépítésekre is készül.
1999-ben Dean Kamen küldetéstudattal teremtette meg a kétkerekűt. A közlekedés forradalmi változása végül soha nem jött el. A Segwayek eredeti ára 5000 dollárról (mai árfolyamon 1 553 705 forint) indult, ami sok vásárlót elijesztett. Szintén problémás maga a használat is, ami nagy kihívás elé állította a vezetőjét. Az önegyensúlyozó eszközön csak bizonyos szögben szabad csak állni, ha azonban az egyensúly eltolódik, hatalmasakat lehet vele esni.
A balesetveszélyes használat miatt sok városban be is tiltották az eszközt.
Szomorú adalék, hogy Jim Heselden, aki 2009-ben vásárolta meg a vállalatot, maga is Segway-balesetben vesztette életét. Tíz hónappal azután, hogy tulajdonos lett, járműjével lezuhant egy szikláról.
fotó: Jan Paweł Bochen