Egy alig tíz éve alapított, a nagyközönség előtt szinte ismeretlen kínai cég állt elő azzal a rákgyógyszerrel, amely lenyomta az eddig 130 milliárd dollárt termelő Keytrudát.
Mi történt? Az alig tíz éve alapított, a nagyközönség előtt lényegében ismeretlen kínai biotechnológiai vállalat, az Akeso szeptemberben egy új, tüdőrák elleni gyógyszerrel állt elő, ami felrázta a biotechnológiai szektort. Az új gyógyszerük, az Ivonescimab a kísérleteken rendkívül jól szerepelt, jelentősen lassította a tüdőrák növekedését.
Az Akeso amerikai partnerének, a kaliforniai székhelyű Summit Therapeutics a részvényeinek értéke duplájára emelkedett, miután engedélyeztették a gyógyszer amerikai forgalmazását. A szakértők szerint ez mérföldkő volt a kínai gyógyszeripar számára, de az iparágon kívül nem nagyon volt visszhangja.
Miért volt ekkora szó ez? Az Akeso gyógyszere eredményeiben a legyőzte a világ legkelendőbb gyógyszerét, a szintén a tüdőrák kezelésére használt Keytrudát, amelyet a Merck fejlesztett ki, és mostanra 130 milliárd dolláros bevételt hozott a cégnek.
A kínai biotechnológia térnyerése. Az 1980-as években, amikor Kína megnyitotta a gazdaságát, még minden gyógyszeripari cég állami tulajdonban volt, és ezek főként nyugati gyógyszerek másolásával foglalkoztak. Az elmúlt tíz évben azonban egyre több saját fejlesztéssel álltak elő, amelyek képesek voltak felvenni a versenyt a nyugati kínálattal, ráadásul ezek a gyártók több milliárd dollár értékű szerződéseket kötöttek nyugati partnerekkel, eljuttatva a termékeiket a világ többi részére.
Az Astra-Zeneca például a CSPC-vel szerződött szív- és érrendszeri gyógyszerek kifejlesztésére, a Merck pedig 2 milliárd dolláros megállapodást kötött a kínai Hansoh Pharmaceutical-lal egy kísérleti fogyókúra tablettára vonatkozóan. A kínai biotechnológiai terjeszkedésből a Richter Gedeon sem maradt ki, tavaly milliárdos szerződést írtak alá a kínai Bio-Thera Solutions-szel.
Kétségek. A látványos eredmények ellenére Kínában a lakosok jelentős része gyanakvó a hazai gyártású gyógyszerekkel szemben, éppen a kínai gyógyszergyártás másolásra alapuló múltja miatt. Ezzel párhuzamosan az amerikai hatóságok is megkérdőjelezik a kínai klinikai vizsgálatok adatainak minőségét, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) korábban számos alkalommal elutasította a Kínában kifejlesztett gyógyszereket, mert a tesztelési kísérletek a hivatal szerint nem voltak elég szigorúak.