A lejárt kórházi adósságok összege meghaladja a 100 milliárd forintot. Mivel az állami intézmények késedelmesen fizetnek, a beszállítók pénzügyi helyzete kifeszített, ez pedig már a kórház ellátására és a gyógyítás minőségére is hatással van.
Erre a magyarországi orvostechnikai szektor meghatározó érdekképviseleti szervezetei – az ETOSZ, a MediKlaszter és az Orvostechnikai Szövetség – hívták fel a figyelmet egy közös sajtótájékoztatón.
A Portfolio beszámolója szerint a szolgáltatók hangsúlyozták, hogy az elmúlt években korábban 50-60 milliárd forint volt a kórházak adóssága ezen a ponton, ám ezt idén már júniusban elérték. Az intézményrendszer lejárt adóssága már szeptemberben meghaladta a 100 milliárd forintot. Sőt, sok olyan tavaly nyári leszállítás van, amit a kórházak még mindig nem fizettek ki.
A horribilis kintlévőségeket pedig a beszállítóknak finanszírozniuk kell, és a mai környezetben ez egyre drágább. Nagyságrendileg 20%-os banki finanszírozási költségekkel szembesülnek a cégek arra, hogy amíg a kórházak nem fizetnek, finanszírozni tudják a tevékenységüket. Ha durván egy éves kintlevőségekről beszélünk, fél éves futamidővel számolva, 10 milliárd forintos finanszírozási költségteher jelentkezik ezeknél a beszállítóknál.
A plusz pénzek nem jutottak el az orvostechnikai cégekhez
Tóth Zsolt, a Mediklaszter főtitkára felidézte, hogy a kormány kommunikációja szerint az egészségügy kiemelt érték, és az ezt támogató szektor komoly cégeket takar, ám helyzetük egyre nehezebb.
Az állami intézmények részéről nem fogadható el a késedelmes fizetés gyakorlata, hiszen a szállítók már korábban befizetik az összes kötelezettséget – mondta. Elismerik a szállítók, hogy a nyáron már születtek intézkedések, de a plusz pénzek nem jutottak el az orvostechnikai cégekhez. A három szövetség körében végzett felmérés eredményei mutatták be: a válaszadók 99%-a mondta azt, hogy az orvostechnikai vállalkozások teljesen eladósodtak. Nincs forrás, nincs kapacitás, nincs motiváció új fejlesztésekre – érzékeltette a súlyos helyzetet.