Kérdés, hova jut a fejlesztésekből és megéri-e az árát a várhatóan érkező új rendszer.
Az EU-ban Görögországban, Bulgáriában, Romániában és Cipruson van jelen a Sofmedica, amely Magyarországon terjeszkedik tovább – derül ki a cég Forbes.hu-nak eljuttatott közleményéből.
A Sofmedica ötmillió eurót, több mint 1,7 milliárd forintot fektet be a magyar piacon.
A közlemény nem tér ki rá, hogy konkrétan milyen egészségügyi intézményekben tervezik elkölteni ezt a pénzt, de állításuk szerint más országokban a magán- és állami kórházakban is jelen vannak.
A Sofmedica elsősorban a Da Vinci robotasszisztált sebészeti rendszer telepítésével lett ismert – ezt emelik ki közleményükben is, így várhatóan Magyarországon is ilyen fejlesztéseket terveznek.
A Da Vinci ma a legnépszerűbb robotasszisztált sebészeti rendszer, 2020-ban világszerte 1,2 millió műtétet hajtottak ezzel végre, mintegy hatezer helyen telepítettek már. Többnyire az onkológiákon, rákos megbetegedések esetén vetik be.
„Célunk az összes érintett közintézménnyel való együttműködés és hosszú távú partnerség kiépítése, a magyarországi egészségügyi rendszer digitalizálásának felgyorsítása és a magyar egészségügyi szakemberek számára a legjobb orvosi technológiák biztosítása” – fogalmaz a közleményben Jorgosz Szofianosz vezérigazgató. Arra nem tért ki, hogy milyen intézményekkel vették fel a kapcsolatot.
Tényleg annyira jó?
A Da Vinci-robotokat egy kaliforniai techcég, az Intuitive gyártja, és számos sebészeti beavatkozásnál alkalmazzák. Legelterjedtebben az urológiákon, ahol egyes prosztata-megbetegedések műtétjeihez kizárólag ezt használják az orvosok.
Szaklapok kiemelik, hogy a szakemberek és páciensek között is népszerű lett a Da Vinci – előbbieknél azért, mert nagyon megkönnyíti a műtéteket, utóbbiaknak pedig gyorsabb felépülést garantál, emellett a laparoszkópos műtétek kellemetlenségét is meg lehet vele spórolni. Ugyanakkor elég ideje van már használatban ahhoz, hogy a problémákra is fény derüljön.
A Nature-ben tavaly publikált tanulmány szerint egyáltalán nem biztos, hogy a drága robotok (egy kétmillió dollárba kerül) valóban megérik az árukat.
Ugyanis úgy tűnik, a rákos betegségekre elhanyagolható hatással van a Da Vinci alkalmazása. A használatával így sokszor az olcsóbb, hatékonyabb műtéti módszereket szorítják háttérbe.
Borítókép: Orvosok a da Vinci segítségével műtenek. Fotó: Intuitive