Év végére 200 új 5G-állomást nyit Budapesten a Vodafone, a BME-vel is együttműködésre lép.
Saját készletéből 40 megaherznyi 5G-frekvenciát ad a Vodafone Magyarország a Budapesti Műszaki-és Gazdaságtudományi Egyetemnek (BME), hogy megfelelő innovációs környezetben kutathassa és fejleszthesse a kísérleti 5G-hálózatokat – jelenteteték be tegnap a felek.
A frekvencia a Szabadság hídtól a Rákóczi hídíg érve lefedi a campus teljes területét. Az egyetem a beltéri kísérleti 5G hálózatának működtetéséhez, és az ennek keretében létrejövő innovációs 5G laboratórium létrehozásához használja majd. Charaf Hassan, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának (VIK) dékánja elmondta a sajtótájékoztatón, hogy „ez nem adomány, hanem egy win-win szituáció, mert a BME kutatásai a rádiótól a szolgáltatásig lefedik majd a folyamatot.” A rádióterv már kész van, amihez együttműködő partnerük, a Nokia Magyarország elindította a szükséges beszerzéseket is.
A fejlesztésnek köszönhetően szinte minden tudományterületen bővülnek a BME lehetőségei, amiből számos iparág is profitálhat majd a távközléstől az agráriumig.
2020 áprilisában a meglévő 3500 MHz frekvenciája mellé a Vodafone Magyarország további frekvenciákat szerzett 5G mobilszolgáltatásai számára a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság frekvencia aukcióján, ezzel pedig megkezdődött a szolgáltató 5G hálózatának szigetszerű kiépítése.
A Vodafone év végéig közel 200 bázisállomáson kapcsolja fel az 5G-t,
így a főváros szinte teljes területén elérhetővé válik a kültéri 5G lakossági szolgáltatása.
Budapest belvárosa. Fotó: Ivan Akimenko / Unsplash