Soha nem voltak még olyan drágák a budapesti albérletek, mint áprilisban. Gyakorlatilag állandósult a drágulás, egy hónapot kivéve 2020 óta minden hónapban egy picit feljebb kúszik az átlagos bérleti díj.
Gyakorlatilag állandósult a drágulás az országos albérletpiacon, erre utalnak a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adatai és a kínálat májusi alakulása is – közölte elemzését a Forbes.hu-val az ingatlanos honlap.
- Az országos adatokat nézve legutóbb 2020 decemberében volt példa havi szintű bérletidíj-csökkenésre.
- Azóta minden hónapban kisebb-nagyobb mértékű (0,1-2,7 százalékos) havi szintű drágulást mutatott a lakbérindex.
- Országos szinten 2 százalékkal nőttek a bérleti díjak áprilisban az előző hónaphoz képest. Budapesten szintén 2 százalékos volt az emelkedés.
Na, hol a legdrágább?
Tartja magát az V. kerület mint a legdrágább fővárosi kerület, itt 250 ezer forint körül alakult az átlagos bérleti díj. A másik véglet a XXI. kerület 122 ezer forinttal. Budapesten a kínálati piacon májusban 175 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, szemben az egy évvel korábbi 130 ezer forinttal. A megyeszékhelyek közül Tatabányán és Székesfehérváron a legmagasabb az átlagdíj, 135-135 ezer forintot tett ki, és már csak négy megyében marad 100 ezer forint alatt.
De miért?
A bérleti díjak emelkedésében továbbra is szerepet játszik az albérletpiac kiegyensúlyozatlansága, azaz a kínálat nem tart lépést a kereslettel
– magyarázza az ingatlan.com.
A bizonytalan gazdasági környezet, a megugró infláció és a felfelé kapaszkodó lakáshitelkamatok, valamint az Ukrajnában zajló háború szintén felfelé hajtják az árakat.