Danilo Iervolino 28 évesen indította el Olaszország egyik első online egyetemét, majd tizenöt évvel később több mint egymilliárd dollárért adta el. Most a 45 éves vállalkozónak ki kell találnia, hogy mit kezd újonnan szerzett vagyonával.
2021. október 28-án Danilo Iervolino aláírt egy papírt, ami megváltoztatta az életét. Két évvel azután, hogy eladta Multiversity nevű cége 50 százalékos tulajdonrészét a CVC Capital Partnersnek, a fennmaradó részén is túltett 1,3 milliárd dollárért. Egy tollvonással lemondott a vállalkozásáról, aminek felépítésével 15 évet töltött, és aminek köszönhetően meggazdagodott.
Ezután a 45 éves vállalkozó gyakorlatilag munka nélkül maradt.
Adózás után Iervolinónak nagyjából egymilliárd dollárja maradt, az olasz sajtó rá is aggatta a Mr. Milliárd becenevet. Aztán jött a neheze: hogyan fogja elkölteni vagyonát a friss milliárdos?
Iervolino Róma központjában lévő villájának aranyozott díszítésű nappalijában, egy fehér kanapén előre dőlve elmélkedett az eladásról anyalapunknak, az amerikai Forbesnak. „Új kihívásokra vágytam” – mondta fekete öltönyben sárga nyakkendőben piros díszzsebkendővel – Szeretem újra és újra feltalálni magam a legkülönbözőbb iparágakban.”
Imádom az Egyesült Államokat
18 hónappal az aláírás után Iervolino úgy 200 millió dollárt költött el. Többek között futballcsapatot, kiberbiztonsági és médiacéget vett. Azt mondja, a tech szektorra szeretne fókuszálni, ígéretes startupokba és kockázati tőkealapokba szállna be. De a Forbes becslése szerint egymilliárd dolláros vagyonának több mint kétharmadát készpénzben és részvényekben tartja. Rezidenciája szintén új szerzemény, egy kőhajításnyira van a Forum Romanumtól.
A festett mennyezetekkel és márványszobrokkal díszített római palota Iervolino egyértelmű üzenete mindazoknak, akik még nem hallottak róla.
A dél-olaszországi provinciából származó, ezidáig gyakorlatilag ismeretlen vállalkozóval számolni kell Olaszországban.
1978-ban született a Vezúv lábánál fekvő, tizenhatezer lakosú Palma Campaniában egy olyan családban, ami fontosnak tartotta az oktatást. Ügyvéd apja helybeli magániskolákat vezetett, Iervolino azonban szülővárosa állami iskoláiba járt, ahol bölcsészetet, latint és ógörögöt tanult. Az egyetemen azonban már a közgazdaságtudományok felé fordult.
A diploma megszerzése után első állását a közeli salernói egyetemen kapta egy professzornak köszönhetően, aki ismerte az apját, és akire nagy hatással volt a franchise rendszerekről írt egyetemi szakdolgozata. Ekkor kezdett el online mesterképzési programokat fejleszteni, amivel korán becsekkolt az online oktatás világába.
A 2000-es években Amerikában utazgatott, ahol azt látta, hogy az online tanulás már széles körben elfogadott, nem úgy, mint Olaszországban. „Imádom az Egyesült Államokat, azt, ahogyan a találékonyságot, a kreativitást és a sikert ünneplik” – mondta az amerikai Forbesnak Iervolino.
A hallgatóknak csak egy vészforgatókönyv
2003-ban az olasz kormány elfogadta azt a törvényt, ami lehetővé tette online egyetemek elindulását az országban. 2006-ban testvéreivel közösen alapította a Pegaso online egyetemet, ez a fontos mérföldkő azonban egy családi tragédiával egy időben történt. Édesapja már nem érhette meg az egyetem indulását. „Ezt sajnálom a legjobban – mondta Iervolino. – Éppen ekkora valósítottam meg azt az álmomat, hogy vállalkozó legyek.”
Apjuk halála után Iervolino és testvérei átszervezték a család vagyonát, és ő kivásárolta 10 százalékos részesedésüket a Pegasóban. Lassan indult a vállalkozás: A 2006-2007-es tanévben mindössze 65 diákja volt az olasz oktatási minisztérium adatai szerint.
Az első évek nehezek voltak. A hallgatóknak csak egy vészforgatókönyv volt az online egyetem, a jó professzorok sem itt akartak tanítani.”
– mondja.
Aztán egyre többen lettek, és 2010-re az iskola mintegy kétszáz kurzust kínált több mint ezerkétszáz diáknak. Aztán a növekedés már robbanásszerű volt. 2013-ban több mint harmincezer diák iratkozott be a Pegaso tanfolyamaira. Két évvel később Iervolino felvásárolta az olasz kereskedelmi kamarák által indított online egyetemet, ami vállalkozókra és olyan munkavállalókra fókuszált, akik szabadidejükben szerettek volna online tanulni.
2019-re a Multiversitynek – amely név alatt a Pegaso és a Mercatorum összeolvadt – nyolcvanezer hallgatója és hetven vizsgahelyszíne volt Olaszország-szerte. Ezzel az ország második legnagyobb egyetemévé vált. Árban is megelőzte történelmi riválisait: az egyetem számos kedvezményt kínál, 17 és 20 év közötti elsőéves hallgatóknak 1700 dolláros, szakszervezeti és szakmai szövetségek tagjainak pedig 2200 dolláros éves tandíjat számít fel. Ezzel szemben az állami egyetemek jövedelemtől függően nagyjából 1000 és 4400 dollár közötti éves díjat kérnek, míg a magániskolák évente 6600 és 21 800 dollár között mozognak.
Százezer diák
Sikerük a befektetők érdeklődését is felkeltette. 2019-ben Iervolino eladta a cég 50 százalékát a CVC Capital Partnersnek. Aztán 2020 márciusában az olasz kormány példátlan országos zárlatot rendelt el, hogy megállítsa a Covid-19 terjedését, és az egész ország a távoktatásra kényszerült.
„Mindenki számára nehéz időszak volt. Olaszország minden más ország előtt élt át drámai pillanatokat – emlékszik vissza Iervolino. – Az online tanulás maradt az egyetlen eszköz annak elkerülésére, hogy leálljon a teljes oktatási rendszer”
Amikor Olaszország megkezdte az oltási kampányt, és 2021-től lassan újra megnyitotta kapuit, a Multiversity létszáma átlépte a százezer diákot. A világjárvány alatt Európa egyik legnagyobb online egyetemévé vált, 289 millió dollár bevétele volt, ami 24 százalékos növekedés volt az előző évhez képest.
Rágalmazás, felvásárlás
Iervolino ezután úgy érezte, a vállalkozása elérte a célját: felépült egy online tanulási óriás, ami megváltoztatta Olaszország oktatási szokásait. Így amikor a CVC bekopogtatott a megmaradt részesedéséért, nem habozott sokat, 2021 októberében eladta az egész céget, és elnöknek sem maradt ott.
Friss vagyona adózása után első nagy vásárlására látszólag szeszélyből került sor: két hónappal az eladás után 11 millió dollárért megvásárolta az olasz Salernitana futballcsapatot. A csapat kiesés közelében volt az olasz Serie A-ból, hacsak nem talál új vevőt 2021. december 31-én éjfélig. Iervolino tehát kapva kapott az alkalmon, és közvetlenül a határidő lejárta előtt mentőövet dobott a csapatnak.
Aztán 2022. március végén 51 százalékos részesedést vásárolt a tőzsdén jegyzett BFC Mediaban, ami a Forbes és a Robb Report életmódmagazin olasz kiadásának jogait birtokolja. Két hónappal később kilépett a Multiversity igazgatótanácsából, augusztusra pedig 72 százalékra növelte részesedését a BFC-ben, összesen 10 millió dollárt költve rá.
Miközben Iervolino növelte részesedését a BFC-ben, az eddigi legjelentősebb akvizícióját is végrehajtotta. Tavaly júniusban megvásárolta a L’Espressót, Olaszország vezető oknyomozó magazinját, nagyjából ötmillió dollárért. Az ügylet azért keltett sajtóvisszhangot, mert Iervolino 2015-ben beperelte ugyanezt az újságot rágalmazásért, 43 millió dolláros kártérítést követelt egy 2014-es cikk miatt, ami a Pegasót bírálta. Iervolino veszített a bíróságon, és úgy döntött, hogy nem fellebbez. Tavaly decemberben a L’Espresso újságírói sztrájkba léptek, hogy tiltakozzanak a magazin szerkesztőjének leváltása ellen.
„A sztrájk alapjog – mondja az ügyről Iervolino. – Talán volt némi félreértés, de mindent megoldottunk”.
A sztrájkot februárban lefújta a szerkesztőség gyümölcsöző egyeztetésekre hivatkozva.
További befektetései közé tartozik a New York-i DuskRise kiberbiztonsági cég, a Digital Magics startupinkubátor és több olasz kockázati tőkealap. De még több százmillió dollárnyi muníciója van, amivel élete következő fejezetét tervezheti. Legutóbb egy 47 méter hosszú jachtot vett 19,5 millió dollárért, 2024 elején veheti át.