Az első magyar autópálya melletti első étterem 1975-ben nyílt meg, azóta több átalakítás és költözés után ma kávézó, önkiszolgáló és drive kombójaként próbálja túlélni a járványt. A Szakály család harmadik vendéglátós generációja éppolyan szigorúan és strukturáltan viszi a bizniszt, mint ahogy az édesapa, aki először tervezte, majd vezette, aztán meg is vette a helyet. Az M7 Bistro sztorija a májusi Forbes magazinban jelent meg.
Már megint baj van velem? – kiáltott fel a legenda szerint Kern András, amikor jó tíz évvel ezelőtt szórakozottságból cigarettával a szájában akart belépni az M7 Bistro nemdohányzó önkiszolgáló részébe, ahol rögvest szembe találta magát a szigorú tulajjal. Egy korábbi látogatásakor egyszer már megállították, amikor a kutyáját próbálta bevinni, a tiltás ellenére.
A végletekig szabálykövető Szakály Antalnak már akkor sem lágyult el a szíve a színész profin előadott indoklásától, miszerint kutyája annyira pici, hogy szinte nem is kutya. Kern a kétszeri ejnye-bejnye ellenére törzsvendég lett, az ebédidőben rendszeresen az asztalok közt cirkáló idősebb Szakály vele is sokszor kedélyesen elbeszélgetett, éppúgy, mint más kedvenc vendégeivel, például Kulka Jánossal, Zoránnal vagy az azóta elhunyt Somló Tamással és Bálint gazdával.
Ma már a Szakály család harmadik vendéglátós generációja, Attila vezeti az azóta több átalakításon átesett M7 Bistrót.
Mintha az övé lenne
Szakály Antal eredetileg csak a technológiai tervezője volt az 1975. augusztus 1-jén megnyílt első magyar autópályamenti étteremnek. Évtizedekig ő volt a Fejér Megyei Vendéglátóipari Vállalat lelkiismeretes üzem- és munkaszervezője. Főnöke egy nap eléje állt, és meglepően kapitalistán hangzó utasítást adott neki: meg fogják építeni az ország első sztráda melletti éttermét, gondolkodjon a konyha, a kiszolgáló- és vendégrész kialakításán, méghozzá úgy, mintha az övé lenne.
A 80-as évek elején jól látszott, hogy az akkori menedzsment nem állt a helyzet magaslatán, már éledeztek itthon a piaci igények, így a vállalat úgy döntött, hogy pályázatot ír ki az étterem vezetésére. „Éppen Csehszlovákiában kirándultunk a szüleimmel, amikor édesapám valahogy megtudta, hogy őt preferálják” – emlékszik vissza Attila, aki ekkor kiskamasz volt. Innentől lényegében az ő sorsa is eldőlt, és már tizenkét éves korától rendszeresen dolgozott az étteremben. A pult mögött téblábolt, kávét főzött, segített a cukrászműhelyben.
A 90-es évek elején Szakályéknak lehetőségük nyílt, hogy úgynevezett szerződéses üzemeltetéssel még inkább a sajátjukként vezethessék a helyet.
Állandóan fejlesztettek, a palackos gázt leváltotta a vezetékes, korszerűsítették a vendéglátó-technológiát, új sütőberendezéseket vásároltak. Ám az épület harminc év alatt rettentően leromlott. A két Szakály az átalakítás előtt bejárta az európai autópályamenti éttermeket, megnézték, hogyan működik a Rosenberger, az Autogrill vagy a Marché.
„Kemény vitákat folytattunk apámmal, mert én Marché-hívő voltam, vagyis azt szerettem volna, hogy a vendég minél több önállóságot kapjon, ő inkább hajlott a pultos kiszolgálásra, mert szerinte a magyar vendég akkoriban még nem volt érett arra, hogy önállóan szedjen köretet” – mondja Attila. Kompromisszumot kötöttek, és a salátabár önkiszolgáló lett, minden mást a pultban kérhetett a vendég. Attila szerint az idő igazolta is ezt a koncepciót, a járványban nehéz lett volna a szedj magadnak! módszerrel működtetni az egész éttermet.
Attila 2017 nyarán levelet kapott a KFC-től. A gyorsétteremlánc kiszemelte magának a kisebb, régi épületet, amit akkoriban az autóalkatrészekkel kereskedő Scan Parts Kft. bérelt. A KFC 2018 végén nyílt meg, és 2019 az M7 Bistro legerősebb eddigi éve volt.
Ráadásul az utóbbi időben lényegében az M7 Bistro tört be a KFC szakterületére. Amikor a koronavírus-járvány harmadik hulláma elkezdett durvulni, felállítottak az étterem előtt egy könnyűszerkezetes konténert, ahol főként gyorsételeket, például hamburgert, klubszendvicset árulnak.
Persze ennek a drive-nak közvetlen összeköttetése van a konyhával, tehát elvitelre itt is lehet mondjuk babgulyást, csülökpörköltet vagy rántott húst kérni.
Arról, hogy milyen ételeket fogyasztanak leginkább a vendégek az M7 Bistróban, hogy mit gondol az étteremről Csapody Balázs, a balatonszemesi Kistücsök étterem tulajdonosa, illetve hogy hogyan élte túl a bisztró a járványt, a májusi Forbesban olvashatsz. Lapozz bele a magazinba!