A 30 év alattiak negyede vett igénybe kormányzati támogatást lakásvásárláshoz. Kevesen vesznek új lakást, de akik megtehetik, nem aprózzák el.
Budapest belső kerületeiben, a régióközpontokban és az agglomerációban vesz lakást a legtöbb 30 éven aluli ingatlanvásárló – derült ki az Otthon Centrum Forbes.hu-hoz eljuttatott felméréséből.
A fiatalok 18 százaléka Erzsébetvárosban, Józsefvárosban, vagy Ferencvárosban vett lakást, de népszerű még Kőbánya, Újbuda és Angyalföld is.
A régióközpontok közül Debrecen és Miskolc volt a legfelkapottabb, de Kecskemét is a fiatalok kedvelt lakóhelyévé vált.
Fontos szempontnak számított az is, hogy az otthon a szórakozóhelyekről, közösségi helyszínekről éjszaka is elérhető legyen tömegközlekedéssel.
„Az egyedülállók és a gyermektelen párok inkább a városi, belvároshoz közeli lakásokat keresik, míg a gyermekkel költözők, családot tervezők már a családi házas, de megfizethetőbb városszéli, agglomerációs településeken keresik az ideális otthont” – mondta Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője. Nemrég az is kiderült, hogy a rezsiköltségek is meghatározóvá váltak az ingatlan kiválasztásakor.
A családosok fontosnak tartották a saját kertet, a nagy teraszt és a home office lehetőségét biztosító berendezést. A vásárlás legfőbb motivációja a párkapcsolat, gyerekvállalás, ennek ellenére
CSOK-ot, CSOK-hitelt vagy babaváró támogatást csak 26 százalékuk vett igénybe.
- A 30 év alattiak 44 százaléka családi házat vett, ezek átlagos alapterülete pedig 86 négyzetméter volt.
- A téglalakások aránya 31 százalék, panelt pedig kevesebb, mint a fiatalok ötöde vásárolt.
- Új építésű lakásra a fiatal ingatlanvásárlók mindössze 7 százalékának volt pénze, ők átlagosan 79 négyzetméteres ingatlant vettek.
A fiatalok 43 százaléka készpénzes vevő volt, készpénz-hitel kombinációjával további 31 százalékuk fizetett.