Pardi Norbert kutatóktól szokatlan közérthetőséggel osztotta meg a oltások, különösen az általa is fejlesztett mRNS-vakcinák működési elvét.
„Még nem sikerült megállapítani, hogy milyen ellenanyagszint felett hatékony a szervezet koronavírus elleni védekezése, ezért javaslom mindenkinek a harmadik oltás felvételét”
– mondta a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából az Magyar Tudományos Akadémián (MTA) tartott előadásán Pardi Norbert biokémikus, a Pennsylvaniai Egyetem kutatója.
Pardi jelentős szakmai ismertségre tett szert annak a kutatócsoportnak a tagjaként, amely Karikó Katalin és Drew Wiesmann vezetésével megalkotta az mRNS-vakcinák technológiáját.
Pardi előadása elsősorban az oltássokkal laikusok számára nyújtott megbízható információkat az mRNS-technológia működéséről, azzal a nem titkolt céllal, hogy eloszlassa a keletkezett tévhiteket.
Hogyan alakul ki a védettség?
A vakcina egy olyan biológiai termék, ami állatba vagy emberbe oltva egy kórokozó elleni immunválaszt vált ki, ezt az immunválaszt a szervezet megtanulja és sikeresen alkalmazza a későbbi, az eredeti kórokózó elleni védekezés során – összegezhető Pardi bevezetése.
A befecskendezett oltóanyag a kórokozó genetikai információját tartalmazza, amit különböző, a szervezet számára idegen géneket felismerő sejtek közvetítenek az immunválaszban kulcsfontosságú (4-es és 8-as típusú) T-sejteknek. Ezek a T-sejtek egyebek mellett három fő folyamatért felelnek:
- beindítják a memóriasejtek (B-sejtek) képződését, hogy a jövőben automatikusan felismerhető legyen a szervezet számára a kórokozó;
- a B-sejtekkel együtt közvetetten beindítja az úgynevezett plazmasejtek ellenanyag-termelését;
- felismerik a fertőzött sejteket, melyek ellen sejtmérgeket termelnek és elpusztítják azokat, gátolva a kórokozók felszaporodását.
„Természetes, hogy az ellenanyagszint hosszú távon csökken”
– hívta fel a figyelmet Pardi egy gyakori félreértésre, mikor is a szervezetünkben lévő ellenanyagszint alapján próbálja valaki a védettségét megállapítani. Az ellenanyag egy bizonyos mennyiség felett hatékonyan védi a szervezetet, vagyis a kórokozó nem tud hatékonyan fertőzni, illetve elpusztul a megbetegítés előtt.
Amennyiben az ellenanyagszint már alacsony, a memóriasejtek kulcsfontosságúak: a kórokozó jelenlétének felismerésére újra megemeli a szervezet ellenanyag szintjét, megelőzve ezzel a megbetegedést. Akik nem ilyen szerencsések – különösen gyorsan kifejlődő betegségek esetében –, az ellenanyag-termelés lassabban indul be, mint a kórokozó szaporodása, ezért az oltás ellenére is megbetegedhet az illető.
Mint Pardi bemutatta, nagyon kevés vakcina képes arra, hogy az oltást követően hosszú időn át a védettség küszöbértéke felett tartsa a szervezet ellenanyagszintjét. Példaként említette a sárgaláz elleni vakcinát, ami egész életre szóló védettséget ad az oltottnak.
A járványok elleni társadalmi szintű védekezés alapja a nyájimmunitás, amit sokat hallhattunk: egy bizonyos átoltottság felett azok is védve lesznek a fertőzéstől, akik nem lettek beoltva, ugyanis megszakad a fertőzési lánc.
„A probléma, hogy a nagy fertőzőképességű kórokozóknál, a Sars-Cov2 delta variánsa esetében is könnyen lehet, hogy 90 százalékos átoltottság is kell a társadalmi védettséghez” – mondta Pardi.
Sok betegséggel számoltunk le
Több kórokozó esetében is erős bizonyítékokkal állt elő Pardi, hogyan sikerült a történelem nagy járványait letörni az oltásokkal.
- a torokgyík ellen a 40-es években megjelent vakcina szűk egy évtized alatt közel nullára szorította vissza a betegségben megfertőzöttek számát;
- a gyermekbénulás elleni, 1956-ban megjelent vakcina hat év alatt megszüntette a járványokat;
- a feketehimlő a 80-as években teljesen eltűnt.
Miért biztonságos a most „gyorsan” kifejlesztett vakcina?
Pardi szerint rengeteg kérdés merült fel a vakcinák kifejlesztési idejéről, illetve azok biztonságos használatáról. Gyakran 10-15 évbe is beletelik egy vakcina kifejlesztése, de az Ebola ellen már látványosan gyorsan, 5 év alatt kapott végleges engedélyt 2019-ben az addig vészhelyzeti vakcina. Ellenpéldával is élt, a HIV-vírus ellen ugyanis 35 éve nem sikerült vakcinát kifejleszteni, amit befolyásolt, hogy a fertőzötteket sokáig nem lehet felismerni, gyakori a mutációja és sok vírustörzse alakult ki.
Az mRNS vakcinák technológiája lehetővé teszi, hogy a felhasználásig 10 hónap – 1,5 év is elegendő lehet. Pardi szerint ehhez hozzájárult, hogy az engedélyeztetésben a hatóságok is sürgetően álltak hozzá, a nemzeti kormányok támogatása nagy anyagi terhet vett le a cégektől, valamint amint egy-egy fázis ígéretesnek bizonyult, máris indították a következő szakaszt.
Pardi a későbbiekben hangsúlyozta, hogy
bár az idő rövidsége megtévesztő lehet, azonban mivel több tízezer emberen sikerült elvégezni a tesztfázisokat, ezért meggyőződtek a vakcinák biztonságosságáról.
Egy vakcina fejlesztése az alábbi fő lépésekből áll (melyek lerövidültek a Covid-vakcinák esetében):
- a kórokozó, illetve és a betegséget kiváltó egyedi alkotóelemeinek azonosítása,
- állatkísérletek a tervezett oltóanyaggal (preklinikai fázis),
- sikeres állatkísérletek után engedélyeztetés a klinikai fázisra, emberkísérletekre,
- I: klinikai fázis: kis beoltott csoport vizsgálata, hogy biztonságos-e az immunválasz,
- II. klinikai fázis: a dózisok beállítása a biztonságosnak ítélt vakcinán,
- III. klinikai fázis: több tízezres csoporton a megszerzett immunitás vizsgálata, a mellékhatások végső összegzése,
- végleges engedélyeztetés, a kutatási eredmények hosszadalmas, aprólékos ellenőrzésével.
„Ne legyünk álszentek: ha nem hoz profitot, és a [kórokozó] nem észak-amerikai vagy európai probléma, akkor nagy eséllyel a vakcinafejlesztők nem fognak foglalkozni ezzel”– fűzte hozzá Pardi, mikor erről a költséges és hosszadalmas munkafolyamatról beszélt.
Miért az mRNS?
Az RNS a DNS-hez hasonlóan genetikai információt hordoz, a koronavírus esetében a kórokozó egyedinek tekinthető tüskefehérjéjét használta fel a Pfizer-Biontech, illetve a Moderna. Az ártalmatlanított formájú genetikai információt gyorsan lebomlik, ezért lipid-nanocseppekbe burkolják, ami egyrészt megóvja a lebomlástól, másrészt megkönnyíti az emberi sejtekhez való kapcsolódását.
„Az RNS nem képes beépülni a DNS-be” – oszlatott el egy másik tévhitet Pardi.
A technológia előnye, hogy mivel kizárólag a vírus egy egyedi elemének genetikai állományát használják fel, a vektorvakcinákkal szemben kizárólag ez ellen alakul ki immunválasz, nem pedig az oltás egyéb összetevői ellen. Továbbá nagy előny a technológia rugalmassága, vagyis egy
nagyobb változáson átesett vírus ellen is gyorsan, nagy hatékonysággal lehet vakcinát előállítani.
A kutató nem kertelt, valóban előfordulhatnak komolyabb mellékhatások, amik még kivizsgálásra szorulnak, tipikusan ilyen a fiatal férfiaknál regisztrált szívizomgyulladás. „A Moderna esetében egymillió oltottból 120, a Pfizer-Biontech esetében 30 esetben volt ilyen mellékhatás, ami elenyésző, valamint senki sem halt bele” – mondta Pardi.
Mi lesz az mRNS jövője?
„A következő nagy dobás az influenza elleni vakcina lehet” – mondta Pardi a technológia jövőjéről. Mint ismert, az influenza nagy változékonysága miatt évente új vakcinát kell előállítani, ezért előfordult, hogy a hagyományos technológiával készült oltás mindössze 10 százalékos hatékonyságot ért el – erre lehet hatékonyabb eszköz az mRNS-vakcina. Előrehaladott állapotban van több ismert vírus, például a nagy aggodalmat kiváltó zika-vírus elleni oltóanyag is.
Pardi az általa vezetett kutatócsoport munkájáról megosztotta, céljuk, hogy egy oltásba többféle vírusfehérjét is „be tudjanak csomagolni”, vagyis az oltás a kórokozó több elemének felismerésére és elpusztítására tegye alkalmassá a szervezetet.
A rákos megbetegedések elleni küzdelemben is vannak biztató eredmények, de Pardi lehűtötte a kedélyeket, még igazi áttörést nem értek el a különböző vakcinafejlesztők, több évig kell várni az első eredményekre.
Kicsoda Pardi Norbert?
Pardi Norbert kutatói pályája a Szegedi Tudományegyetemen indult, ahol biokémikus, genetikus szakirányon végezte tanulmányait. Ezt követően 2011-ben a Pennsylvaniai Egyetemen csatlakozott az mRNS-vakcinatechnológia alapjait lerakó kutatói közösséghez. Karikó Katalin és Drew Weissman munkatársaként úttörő szerepet játszott azoknak a nanocseppeknek a kifejlesztésében, amelyek segítenek az új generációs mRNS-vakcinák hatásáért felelős genetikai információt a sejtjeinkbe juttatni. Jelenleg a Pennsylvaniai Egyetem Mikrobiológia Tanszékén vezeti saját laboratóriumát. Főbb kutatási irányai az univerzális influenza és koronavírus elleni vakcina kifejlesztése, de érintőlegesen rák elleni vakcinák kifejlesztésével is foglalkozik.