Még mindig könnyű elveszni a tesztek között: melyik jó, ha vannak tüneteim, melyik, ha nincsenek, de egy hete kontakt vagyok, melyiket válasszam, ha gyorsan kell megbízható eredmény? A háziorvos válaszol.
Egyre gyakrabban jön fel a kérdés a szerkesztőségünkben is, hogy ki milyen tesztet használjon, ha csak előző nap volt kontakt, de minél előbb kellene egy megbízható eredmény. Azt már másfél éve tudjuk, hogy a PCR csak pár nap után mutat pontos eredményt. Most pedig már azt is, hogy az omikron esetében csökken a gyorstesztek megbízhatósága. Szóval most megkérdeztünk egy háziorvost, ő jelen esetben melyik tesztet ajánlja.
A lappangási idővel számolni kell
Ha valaki ép kontakttá vált és mielőbb szeretne eredményt, akkor is figyelembe kell venni a vírus lappangási idejét, amely az omikron esetében rövidült ugyan, de még így is nagyjából három nap.
Így ezen időn belül tesztelni úgy, hogy valaki tünetmentes – bármilyen sajnálatos is –, de egyszerűen felesleges.
„A vírus jelenlétét kimutató antigén gyorsteszt a legkönnyebben elérhető, viszont fel kell hívni a figyelmet arra, hogy egy negatív antigén gyorsteszt nem zárja ki a fertőzöttséget” – mondta lapunknak Dr. Tordas Dániel budakalászi házi gyermekorvos. „Tapasztalataink szerint a teszt a pontossága az omikron esetén elmarad a delta variánshoz képest, de a pozitív eredményt el kell fogadni.”
A PCR-teszt, amely szintén azt mutatja, hogy a vizsgált szervezetben jelen van-e a vírus, főszabály szerint a fertőzéstől számított 3-5 nap után a legmegbízhatóbb.
„De az eddigi tapasztalatok alapján a delta és az omikron variánsnál már hamarabb is pozitív eredményt mutathat a teszt.”
A nehézkes mintavételi eljárás miatt könnyen előfordulhat az is, hogy az otthoni tesztelést egyszerűen rosszul végzi el valaki.
Bármennyire kényelmetlen, mindkét típusnál további is megbízhatóbbak az orrból és torokból vett váladékkal dolgozó tesztek, mint azok, amik nélkülözik a barátságtalan pálcikát.
Ami mindezt alaposan megkavarja, hogy tünetmentes tesztelő esetén az antigén tesztek nagyobb valószínűséggel adnak hamis negatív tesztet.
Tehát tünetmentesként még az első napokban is érdemes lehet PCR-t választani.
Tünetek esetén mindkét teszttípus jóval megbízhatóbb. Ez különösen fontossá válhat akkor, amikor az omikron mellé megérkezik az influenzajárvány is Európába, erről a jelenségről itt írtunk bővebben.
Szerológiai vagy antitest tesztet pedig továbbra is csak jóval a fertőzés, sőt a betegség lefolyása után érdemes választani.
Kapcsolódó:
Borítókép: Illusztráció // Fotó: GLIX Agency