A koronavírus elleni oltás nélkülieket terheli felelősség a többiek életét korlátozó járványintézkedések miatt Mario Draghi olasz miniszterelnök szerint. Spanyolországban új intézkedéseket jelentett be, korlátozzák a tesztek árát és már gyógyszert is rendeltek a Pfizertől.
Mario Draghi az utóbbi hetekben fokozatosan bevezetett járványintézkedéseket foglalta össze az olasz és külföldi újságírókkal tartott találkozóján, melyet a televíziók egyenesben közvetítettek – írja az MTI. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a 2020-ban és 2021 első félévében bevezetett szigorú zárlat után, tavaly nyár óta a kormány „más hozzáállást követ: nagyon óvatosak vagyunk, ugyanakkor minimálisra akarjuk csökkenteni a pandémia gazdasági, társadalmi hatásait, főleg a fiatalokat tartva szem előtt, akiket a járványhelyzet lelkileg, valamint az oktatás tekintetében is kiemelten sújtott”.
Megjegyezte, hogy 2020-ban az ország több hónapos zárlata 9 százalékos gazdasági visszaeséshez vezetett, miközben tavaly zárlat nélkül a gazdasági növekedés túllépte a hat százalékot. A miniszterelnök úgy vélte, a jelenlegi „problémák nagy részét” azok okozzák, akik eddig egyetlen oltást sem vettek fel.
„Kevesebb oltatlannal az olaszok szabadabbak lennének” – jelentette ki Draghi.
Elmondta, hogy a 12 év feletti lakosság majdnem kilencven százaléka vett már fel legalább egy adag oltást, több mint 82 százalék van átoltva, és 40 százalék már az emlékeztető oltást is megkapta.
Kifejtette, hogy az ötven év felettiek esetében azért döntöttek a február elsejétől életbe lépő oltási kötelezettségről, mivel a tudományos adatok szerint az a korosztály van a legnagyobb veszélynek kitéve. „Köszönetet mondok azoknak, akik már átoltatták magukat, és mindenkit oltásra szólítok fel” – mondta Mario Draghi hangsúlyozva, hogy az oltási pontok már éjszaka is nyitva tartanak.
Spanyolország már covid gyógyszert is rendelt
Spanyolország januárban 344 ezer adagot vásárol a Pfizer gyógyszergyár koronavírus elleni tablettájából – jelentette be Pedro Sánchez miniszterelnök hétfőn Madridban. A kormányfő a Cadena Ser rádiónak adott interjúban emlékeztetett: a Plaxovid nevű gyógyszer a vizsgálatok szerint 88 százalékkal csökkenti a fertőzötteknél annak esélyét, hogy állapotuk romlása miatt kórházi kezelésre legyen szükségük.
Pedro Sánchez beszámolt arról is, hogy
az otthon végezhető antigén tesztek kiskereskedelmi árának szabályozására készül a kabinet, hasonlóan ahhoz, ahogy korábban árplafont vezettek be a maszkok és a kézfertőtlenítők esetében is.
A 20 minutos című lap által közölt európai körkép szerint Spanyolországban átlagosan 5-10 euróért kaphatók a tesztek a patikákban, ám a karácsonyi ünnepek előtt jelentősen megugrott a kereslet, több helyen készlethiány alakult ki.
Külföldön olcsó, itthon a gatyánk is rámehet az otthoni tesztelésre – miért?
A miniszterelnök megerősítette az El País című napilap értesülését, miszerint az influenzafigyelő szolgálathoz hasonló rendszert terveznek kialakítani a koronavírus esetében is. A kijelölt háziorvosok és kórházak bevonásával létrejövő hálózat működésének tesztelése már megkezdődött. Spanyolországban a téli szünet után hétfőn indultak újra az iskolák jelenléti oktatással. Az oktatási intézményekben bel- és kültéren egyaránt kötelező a maszkviselés, a legalább másfél méteres távolságtartás, valamint a gyakori kézfertőtlenítés és szellőztetés.
Az egészségügyi minisztérium ajánlása szerint akkor lehet elrendelni egy teljes osztály otthonmaradását és távoktatását, ha legkevesebb öten fertőzöttek. A madridi tartományban már három fertőzött tanuló esetében meghozható ez a döntés. Katalóniában ha egy diák fertőzött, minden osztálytársának ingyenes antigén tesztet biztosítanak.
A spanyol egészségügyi minisztérium hétfő esti jelentése szerint továbbra is emelkedik a fertőzöttek száma. A legutóbbi, pénteken közölt összesítéshez képest több mint 292 ezerrel nőtt a regisztrált esetek száma. Az elmúlt két hét átlagában százezer emberből háromezren lettek fertőzöttek.
Kórházi ellátásra több mint 16 ezren szorulnak, ami a rendelkezésre álló ágyszám 13,4 százalékát jelenti. Az intenzív osztályokon 23,58 százalékos ez az arány 2200 Covid-beteggel. A járvány az elmúlt egy hétben 331 halálos áldozatot követelt.