A kormány rendeletet adott ki arról, hogy az éves infláció mértékével kell növelni a Citadella-projekt költségkeretét. A jelenlegi határidő 2025 vége.
Hiába csúszik a Citadella erőd felújítása, a kormány kipótolta az azt végző két vállalkozó költségkeretét – írja a Népszava. A Citadella környéki közterületek lefoglalását 2025. december 31-ig hosszabbította meg a kormány. A kiállítóhely átadását korábban 2023 őszére tervezték.
A kormány első körben a Budai Várban zajló rekonstrukciók és építkezések többségét irányító Várkapitányságra bízta a projektet, de 2020 októberében külön céget hoztak létre Citadella Vagyonkezelő Nonprofit Kft. néven. Ennek tulajdonosa a Várkapitányság maradt, egyik vezetője a Várkapitányság korábbi munkatársa, az egykori modell Kenéz Flóra, a másik pedig Finta Sándor volt budapesti főépítész. Jelenleg két építőipari cég dolgozik a Citadellánál. Az egyik a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Építőipari Zrt., a másik pedig a Garancsi Istvánhoz tartozó Market Építő Zrt.
A kormány úgy tervezte, hogy 20 milliárd forint elég lesz az építkezésre, a korábbi keretösszeg 14,9 milliárd forint volt. Ezt az új rendelet értelmében a tavalyi éves infláció mértékével, 14,5 százalékkal kellett volna növelni, de végül 17,9 milliárd forint lett. A rendelet nem csak az idei évről szól, tehát a vállalkozók még legalább kétszer árat emelhetnek a 2025-ös határidőig.
Az Építőipari Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke, Koji László arról beszélt a lapnak, hogy a keretösszeg inflációkövető kiigazítása nem mindennapos gyakorlat a szakmában.
Azt továbbra sem közölte a kormány, hogy mikor nyit meg a Gellért-hegy tetején lévő Magyar Szabadságharcosok Múzeuma, és az erőd.