A ChatGPT-t fejlesztő OpenAI igazgatótanácsa magyar idő szerint péntek késő este váratlanul bejelentette: megköszönte a munkát a céggel azonosított vezérigazgatónak, Sam Altmannak, a továbbiakban nem ő vezeti a céget.
Az OpenAI menesztette Sam Altman társalapítót a vezérigazgatói posztról, mondván nem volt „következetesen őszinte a kommunikációjában” a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalat igazgatótanácsával.
Azt is írják,
lényegében megtört a bizalom. Ez a fajta őszinteség nagyon ritka ilyen esetekben.
A helyére Mira Murati technológiai igazgatót nevezték ki ideiglenesen. Ő öt éve van a cégnél és szintén fontos szerepe volt a ChatGPT fejlesztésében. Egyelőre keresik Altman utódját.
Az OpenAI közleménye a továbbiakban igen diplomatikus, a váltásról még ezt írják:
„Az OpenAI-t szándékosan úgy alakítottuk ki, hogy előmozdítsuk küldetésünket: biztosítsuk, hogy a mesterséges általános intelligencia az egész emberiség javát szolgálja. Az igazgatótanács továbbra is teljes mértékben elkötelezett e küldetés szolgálata mellett. Hálásak vagyunk Samnek az OpenAI megalapításához és növekedéséhez nyújtott hozzájárulásáért. Ugyanakkor úgy véljük, hogy új vezetésre van szükség a továbblépéshez. A vállalat kutatási, termék- és biztonsági funkcióinak vezetőjeként Mira kivételesen alkalmas arra, hogy átvegye az ideiglenes vezérigazgatói szerepet. Teljes mértékben bízunk abban, hogy képes lesz vezetni az OpenAI-t ebben az átmeneti időszakban.”
Mit mond Altman?
Altman az X-en reagált a hírre. Imádta az OpenAI-nál töltött időt, ami sokat változtatott rajta, és reméli, hogy a világon is fog egy kicsit változtatni. Későbbre ígért infót arról, mivel fog majd foglalkozni.
Sam Altman portréját épp a mostani Forbes magazin technológiai mellékletébe írtuk meg. A címe ez: Elvileg felkészült a világvégére.
Az OpenAI egy olyan generatív AI eszközt fejlesztett a ChatGPT csevegő alkalmazással, amire tavaly év végén nagyon rövid idő alatt több mint 100 millióan iratkoztak fel. A technológiát a cég vitte be a mainstreambe, és minden hibájával együtt is elhitette a széles nyilvánossággal, hogy ez a jövő.
A cég befektető-tulajdonosa a Microsoft, amely a ChatGPT váratlan és elsöprő sikere után, már inkább üzletágként kezdte el kezelni az OpenAI-t, nem pedig egy izgalmas kutatási programként, ahogyan az eredetileg indult. Tavaly 13 milliárd dollár fektettek a cégbe, és 49 százalékos tulajdonrészt kaptak ezért cserébe. Azt mondják, az OpenAI irányába a váltás után is elkötelezettek.