Covid ide, vidéki idill oda, Magyarország történetének legnagyobb beruházása felélénkítheti a helyi ingatlanpiacot.
Az elmúlt évek kiköltözési hulláma és csökkenő tendenciája után újra erősödő ingatlanpiaci aktivitás jöhet Magyarország második legnépesebb városának ingatlanpiacán, Debrecenben. Méghozzá a múlt héten bejelentett, 9000 munkahelyet teremtő gigaberuházás eredményeként – írja a Forbes.hu-hoz eljuttatott elemzésében a Duna House.
Kiköltözési hullám, falusi CSOK
Elemzésében a Duna House azt írja, hogy számos megvalósult és tervezett ipari beruházás tartja magasan a város népszerűségét. Csakhogy a kiköltözési hullám ennek ellenére is érezhető, a falusi CSOK miatti kedvezményeket kihasználva Debrecenből is sokan választották a nagyvárosi élet helyett a vidéket a pandémia alatt.
Az ingatlanközvetítő hálózat szerint 2011-hez képest közel 5 százalékponttal esett vissza a népesség száma 2021-re Debrecenben. Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője azt mondja, hogy „a változó kamatkörnyezet és az ország egészében tapasztalható gazdasági bizonytalanság itt is lassította az ingatlanpiaci aktivitást, a 2018-as csúcshoz képest ötödével kevesebb ingatlantranzakció zárult a városban 2021-ben a KSH szerint”.
Ingatlanárak
A régióban itt lehet a legdrágábban ingatlanhoz jutni. A Duna House 2022-es első féléves értékesítési adatai alapján az átlagos négyzetméterár 650 ezer forint, az átlagos lakásár pedig 41 millió forint.
„A használt ingatlanok szűkülő kínálata mellett meghatározó, az országátlaghoz képest magasabb arányban vannak jelen az újépítésű ingatlanok Debrecen portfoliójában. Az országban tapasztalható áremelkedés mind a használt, mind az új ingatlanoknál jelentős, átlagosan 800 ezer forint per négyzetméterért kapható itt újépítés, de van olyan projekt, amely megközelítőleg fővárosi árakon, 1,5 millióért kínálja négyzetméterét egy lakásnak” – folytatja Benedikt.
Erősödés jöhet
A Duna House úgy véli, a világ legnagyobb akkumulátorgyártójának, a kínai Contemporary Amperex Technology Limited (CATL) júniusban megpedzegetett, és végül múlt héten bejelentett, közel 3000 milliárd forintos elektromosautó-ipari beruházása előreláthatólag élénkítő hatással lesz Debrecen és környéke ingatlanpiacára. Emellett tovább növeli majd a vidéki viszonylatban magasnak számító, 32 százalékos befektetői arányt is, legalábbis az ingatlanközvetítő szakértőinek várakozásai szerint.
A CATL-beruházás több mint két éves tárgyalássorozat eredménye, és Magyarország történetének legnagyobb piaci beruházása lehet. A 2011-ben alapított CATL 33 ezer főt foglalkoztat, az elektromos autók és az erőművek területén közel egyharmadnyi világpiaci részesedése van. Erős az együttműködésük a BMW-vel, aminek szintén Debrecenben épül vadiúj elektromosautó-gyára , így az időzítés aligha véletlen. A projektnek egyelőre nincs ütemterve.