Az RTL Klubon futó Cápák között című üzleti showban még soha senkinek nem ajánlottak ennyit a cápák az ötletéért. Most az űrbizniszbe fektetnének több mint 2 millió eurót (750 millió forint).
„Szerettek kertészkedni?” – kérdezte a prezentációja elején Dr. Mátyás Bence kutató, akinek az űrcégébe végül három cápa is beszállt. Az „űrkertész” vállalkozásának célja, hogy
az emberi élethez szükséges atmoszférát teremtsen a Marson. Ehhez stressztűrő növényeket és magvakat juttatna a bolygóra starship űrhajókkal.
Az asztrobiológus, a Genesis Genesis Sustainable Future Kft. és a Genesis Analitycs Kft. társalapítója és ügyvezetője már nyolc kutatólabort igazgatott és a kutatásaiért 29 évesen professzori címet kapott. A kutatásaiban terraformálással, azaz más bolygók földszerűvé alakításával foglalkozik. Munkatársaival egy csúcstechnológiás növénytermesztési stratégiát dolgoztak ki, amely lehetővé teszi növények telepítését távoli bolygókra.
A vállalkozás nagy stressztűrő növényeket ültet a rakéták orrészébe, amely fúrófejként is funkcionál. Ezeket a kapszulákat ezután starship méretű űrhajókba helyezik el, és a Mars légteréig szállítják el őket. A kapszulákat itt ledobják, amelyek egy önfúró mechanizmusnak köszönhetően bejutnak a Mars talajába.
A kapszula rendelkezik egy gyökereztető rendszerrel, amely segít a növényt hozzászoktatni a bolygó talajához. Ehhez olyan eszközökre is szükségük van, amelyek a növények állapotát figyelik, így hamarabb észreveszik, ha valami nincs rendben velük, minthogy annak látható jelei lennének.
Dr. Mátyás Bence most egy, a Földön is hasznosítható, úgynevezett mikrochip-elektroforézisre alapuló termék fejlesztésére kért befektetést. Ezt szerves molekulák detektálására és számszerűsítésére használnák, amelyet a rákkutatásban és a cukorbetegség korai diagnosztizálására alkalmaznának. Ebből a fejlesztésből szeretnének dobozos terméket gyártani, amely a kutató elmondása alapján pesszimista becslések alapján is minimum hússzoros profit margint hozna a következő hat évben.
„Ha rajtam múlna, holnap estig veled beszélgetnék” – mondta Moldován András miután végighallgatta az asztrobiológust.
Moldován András, Balogh Péter és Balogh Levente fejenként 500 ezer euróval, azaz több, mint 180 millió forinttal terveznek részt venni az üzletben. Emelett azt ígérték, hogy a 2 millió eurós befektetési igény fennmaradó 500 ezer eurójának előteremtésére is keresnek megoldást. Dr. Mátyás Bence a 2 millió euróért cserébe összesen 10 százalékos tulajdonrészt ajánlott. A cápák 15 százalékot kértek, amit a kutató el is fogadott.
Borítókép: Dr. Mátyás Bence // RTL Magyarország