Nyikonyuk Balázs mindössze 16 éves és vállalkozó. Az iskolából hazaérve és hétvégente horgolásos kisvállalkozását építi, amihez már befektetőket is talált. Elmesélte, hogyan lett szülei korábbi nyomdai cégéből Csipcsiripp Kft., és hogy a bulik helyett miért szereti a horgolást.
Valószínűleg Örkény István Tóték című műve színpadi díszleteinek is tökéletesen beillett volna Nyikonyukék családi háza idén január vége felé. A nappaliban, a konyhában és az előszobában is dobozok tornyosultak, a szülők és két fiuk pedig három napig reggeltől estig dobozoltak. „Senkit nem tudtunk áthívni. Vannak csodaképek, hogy minden tele van dobozokkal” – nevet az édesapa, akinek kisebbik fia, a 16 éves Balázs álmodta meg az úgynevezett Horgoboxokat, a horgolódobozokat.
Az ötlettel Balázs elment az RTL üzleti showműsorába, a Cápák közöttbe is, ahol a műsor legfiatalabb vállalkozója lett és rögtön három cápa is beszállt horgolós kisvállalkozásába. Ezt az adást idén január 28-án adták le, úgyhogy Balázsék igyekeztek előre felkészülni a várható megrendelésekre. Nem hiába: a műsor hatására két hét alatt eladták két hónapra tervezett készletüket.
Az első megrendelések közvetlenül Balázs szereplése után már el is kezdtek szállingózni. Előtte két hétig éjjel-nappal dolgozott a család: összesen több mint 1000 Horgoboxot állítottak össze.
„Aztán volt egy húzós hétvégénk, amikor reggeltől estig csak csomagoltunk. Hárman az étkezőasztalnál, a negyedik pedig benn buborékfóliázott a műhelyben.”
„Amikor már nem fért be a kocsi a garázsba”
Az említett műhely most Balázs és bátyja régi szobájában található. Nem is volt olyan régen, amikor a fiúk még a mindennapjaikat élték az űrhajós tapétával szegélyezett gyerekszobában, ahol most a fonalas dobozok érnek a plafonig. „Amikor már nem fért be a kocsi a garázsba” – nevet édesapjuk, Péter, amikor arról kérdezem, mikor alakították ki itt a műhelyt.
Itt sorakoznak a horgolódobozok is, amikkel a kezdőtől a haladó szintig, hatféle állatkát lehet horgolni: bárányt, kiscsibét, polipot, méhecskét, nyuszit és stílszerűen cápát, amit a Cápák közöttben is megkaptak a befektetők. És idén még legalább hat másik figurával terveznek kijönni. A Horgobox minták megálmodója és kivitelezője Balázs. Aki életében először fog horgolótűt a kezébe, jó eséllyel (és persze kellő kitartással) el tudja készíteni az adott figurát. A dobozzal érkező egyedi kódot a honlapjukon beütve lehet hozzájutni egy oktató videósorozathoz, amin Balázs lépésről-lépésre elmagyarázza a horgolás alapjait és végigvezeti a vásárlót a folyamaton. A dobozban minden benne van, ami kell: a fonaltól a tömőanyagon és a szemjelölőkön át a horgolótűig.
A vállalkozással kapcsolatos feladatok miatt Balázsnak már kevesebb ideje jut a horgolásra, de időről időre vannak árufeltöltések, amikor általában 30-40 darab, saját készítésű plüssét tölti fel eladásra a webshopjába. Egy-egy figurát mintától függően 20 perc és 8-9 óra közötti idő elkészíteni. A vállalkozás tényleg igazi családi biznisz: mindent együtt csinálnak, a legtöbbet Balázs tud foglalkozni a feladatokkal, jellemzően iskola után. 20 éves bátyja most érettségizett, ő programozó és a weboldal fejlesztésében, a termékfotózásban, valamint a videók elkészítésében támogatja Balázst. A szülők is segítenek, ahol csak tudnak, és a nagyszülőket is be szokták vonni az előkészítésbe.
Balázs – mint Z generációs – az Instagramon szeretett bele a horgolásba és Youtube-videókból tanult meg horgolni 15 évesen. Vékony pamutfonallal kezdte a műfajt, de azzal elég nehéz volt bánni, kikezdte a kezét, ezért váltott a puhább, vastagabb zseníliafonalra.
„Nem gondoltam volna, hogy ennyire belejövök.”
Aztán sokan keresték meg azzal, hogy videót kérjenek a horgolásról és kérdezgették, hogy ő hol tanulta meg. Így jött a Horgobox ötlete, amihez hasonló volt már ugyan a piacon, de Balázs más minőséget szeretett volna képviselni. „Fájt a szívem azokért, akik azokkal az eszközökkel akartak megtanulni horgolni.” A Horgobox ötlete azért is praktikus volt, mert a saját készítésű plüssökkel ekkorra elérte a maximumot, iskola mellett már nem volt ideje havi 40-50 darabnál többet készíteni. Főleg, mert utána a feltöltést, a csomagolást és a küldést is maga intézte.
A horgolás előtt formatortákat sütött, tizenéves kora elején az volt a szerelemhobbija. A háromemeletes Ferrari-tortától a család tacsiját formázó műremekekig sokféle édesség kijött a konyhájukból. Ez a korábbi hobbija is azt mutatja, hogy szereti rászánni az időt a dolgokra – mondja Balázs. A megformázott tacsi egyébként egy beagle társaságában most is a kertben szaladgál náluk.
Több pénzzel ment haza, mint amennyit kért
„Amikor sütöttem, mindig azt mondták, hogy süssek nekik is valamit” – mesél osztálytársai reakciójáról, ami a horgolás kapcsán már nem volt ilyen kedvező. „Fiú nem horgol” – hallotta sokszor, de ennél durvább beszólások is előfordultak. Időközben elkezdte a középiskolát, gépésznek tanul, de itt szerencsére már elkerülik a negatív kritikák. Eleinte önvédelemből nem igazán beszélt a horgolásról, legkésőbb a Cápák közöttel viszont ország-világ értesült róla.
A cápáktól több pénzzel ment haza, mint amennyiért oda ment. Balázs fiatal kora mellett ez is elég egyedi a műsor történetében. Kétmillió forintot szeretett volna kérni a Horgoboxokhoz 50 százalékos tulajdonrészt ajánlva, de végül 1-1-1 millió forintot kapott 10-10-10 százalékért cserébe Balogh Leventétől, Moldován Andrástól, illetve Lakatos Istvántól. Nem titkolja, régi iskolatársainak is meg szerette volna mutatni a sikerét és nagyon sok kedvező visszajelzést kapott. A cápák közül jelenleg Moldován Andrással működik együtt szorosabban, akinek más befektetéseivel is rendszeresen cserélnek tapasztalatot.
Balázst mindig is vonzotta a vállalkozás, mert ahogy mondja, szívvel-lélekkel készülnek a termékek, „én is szerettem volna valami hasonlót”. A családnak volt egy „alvó” cége, amit fel lehet éleszteni ebből a célból, „addig csak álmodoztam egy vállalkozásról”. Ezt a céget gondolták újra és lett belőle a Csipcsiripp Kft. Ennek tulajdonosai a három cápa mellett egyelőre Balázs szülei, hiszen ő még nem nagykorú.
A család eleinte furcsállta a kisvállalkozás ötletét, nem feltétlenül tartották piacképesnek, de amikor Balázs 2022 októberében elkezdte árulni a horgolmányait és mindent eladott, őket is meggyőzte. „Ami ötlete van, eddig mindig bejött, akkor is, amikor mi nem gondoltuk” – mondja Péter arról, hogy idővel rájöttek, érdemes Balázsra hallgatni, mert sok dologra ráérez és nagyon minőségközpontú. Édesapja azt reméli, hogy a cápáktól Balázs sokat tanulhat majd az üzleti életről.
Bár az utóbbi másfél évben azért telítődött a horgolási piac, Balázs szerint a kész plüssök minősége és a minták egyedisége lehet megkülönböztető tényező. „Mindenki” – mondja arra, hogy kik a célcsoport. Az anyukák megveszik a kisgyerekeiknek, de megveszik maguknak is.
„Van benne nyomás, de mivel mi irányítjuk ezt az egészet, tudok pihenni, ha szeretnék”
– összegez a vállalkozás felelősségét firtató kérdésemre Balázs. A bulizás amúgy sem érdekli, szülei mindig azt mondták neki, hogy érdemes több lábon állni. Ennek érdekében szakmát is tanul, gépész lesz érettségi után. Egyelőre úgy látja, később is a vállalkozását szeretné folytatni, és nem feltétlenül a gépészkedést, „de ott lesz ez a lehetőség is. Mindig is szerettem hasznosan tölteni az időt, megalapozni a jövőt.
A szüleink is azt mondták már korán, hogy gondolkozzunk azon, hogy mit szeretnénk csinálni felnőttként és tegyünk is érte.”
Egyszer azért Balázs elgondolkozott, tényleg kell-e neki ez a vállalkozás, amikor tavaly májusban letiltották az akkor 15 ezer követővel rendelkező TikTok- oldalát. Nem is kapta vissza, ez akkor katasztrófának tűnt, de szerencsére sikerült újraépítenie a bázisát és mára csaknem 66 ezer követője van.
A Cápák között keretében a Raiffeisen Bank különdíjával járó egymillió forintot is Balázs nyerte el. A pénzt bármilyen oktatásra fel tudja használni, úgyhogy július elején egy kéthetes angliai nyelvtanfolyamra indul, teljesen egyedül. Kicsit izgul, de tudja, hogy ez az út is egy befektetés a jövőjébe. Addig a család másik része tartja a frontot a vállalkozásban. A dobozolás és a csomagolás általában hétvégén és szerdai napokon történik. „Bár nem is tudom.. tegnap is csomagoltunk, meg ma is fogunk” – mondja mosolyogva egy hétfői napon Péter.