Azt mondták róla, nincs elég esze és karizmája ahhoz, hogy sikeres legyen a Wall Street-en, ehhez képest Leon Black, az Apollo befektetési vállalat társtulajdonosa, az egyik leghatalmasabb tőzsdecápává nőtte ki magát. Vagyona 8,6 milliárd dollárra rúg, és az egyik legnagyobb adakozónak tartják. Az egyik leggazdagabb self-made dollármilliárdos most az Epstein-botrány miatt bukhat hatalmasat.
Black egy lengyel bevándorló zsidó család fiaként, Amerikában született 1951-ben. Apja, Eli M. Black a helyi zsidó közösség elismert tagja volt, az United Brands Company vezérigazgatói székéig vitte. Élete tragikusan végződött, 1975-ban önkezével vetett véget életének, kiugrott a New York-i Pan Am negyvennegyedik emeletéről.
Fia, Leon a Dartmouth Egyetemen történelmet tanult, majd a 70-es években a Harvardon szerzett diplomát. Karrierjét a Peat Marwick nevű cégnél (a KPMG elődje) könyvelőként kezdte, és dolgozott a Boardroom Reports nevű kiadónál is. Jelentkezett a híres pénzügyi szolgáltató céghez, a Lehman Brothershez is, de visszautasították,
mondván nincs meg benne sem az az intellektus, sem az a karizma, ami a sikeres Wall Street-i karrierhez kellene.
Az egyik legnagyobb adakozó lett
1977 és 1990 között Black a Drexel Burnham Lambert befektetési bank alkalmazásában állt, ahol ügyvezető igazgatóként, az egyesülési és felvásárlási csoport vezetőjeként, valamint a vállalati pénzügyi osztály társelnökeként is tevékenykedett. A bank 1989-ben csődbe ment, miután Michael Milken vezető tanácsadót értékpapír-csalás miatt elítélték. (Milkennek egyébként maga Donald Trump egykori amerikai elnök, Epstein barátja adott kegyelmet 2020 februárjában.) Black nem unatkozott sokáig, 1990-ben egykori drexeles kollégáival, Joshua Harrisszel és Marc Rowannal megalapította az Apollo befektetési vállalatot.
Black vagyona brutális sebességgel gyarapodott, cége 2011-ben jelent meg a tőzsdén.23 százalékos Apollo részesedésével különféle iparágakba fektetett be: kiskereskedelem, kaszinó, vagy csomagolt termék, széles volt a paletta. Egy 2004-es Forbes cikkben
az üzleti élet fontos szereplői Black személyiségét meglehetősen agresszívnak festik le. Az üzletben nem ismer tréfát és szégyentelenebbül viseli a befektetésekkel járó esetleges kellemetlenebb velejárókat is.
Black a tőzsdei cégből százmillió dolláros osztalékokat vett már ki, de nem csak magával bőkezű.
Az egyik legnagyobb adományozónak tartják, de művészetek iránti rajongása is jól ismert. Ez minden bizonnyal édesanyjától ered, ő maga is művész volt. Black magángyűjteményében a világ legnagyobb művészeinek munkái sorakoznak,
Munch egyik Sikoly litográfiájáért 120 millió dollárt fizetett.
2002-2011-ig a Darthmouth Egyetem igazgatósági tagja volt, hatalmas adományainak is szerepe volt abban, hogy az intézmény impozáns képzőművészeti központja megépülhetett. Black vagyona a Forbes szerint jelenleg 8,3 milliárd dollár. A magazin 2020-as listáján Amerika 55., a világ 224. leggazdagabb embere volt.
Epstein és Black
A 433 milliárd dollárra értékelt Apollo Global Managament hétfőn jelentette be, hogy távozik a vezérigazgatói posztról Leon Black – írta a The New York Times. A döntés hátterében az áll, hogy Blackről kiderült,
több százmillió dollárt utalt át a szexuális bűncselekményekkel és emberkereskedelemmel vádolt, néhai üzletembernek, Jeffrey Epsteinnek.
A bejelentést hétfőn hozták meg, miután az Apollo nyilvánosságra hozta az igazgatóság által elrendelt belső vizsgálat eredeményét.
A cég ugyanakkor közölte, hogy nincs bizonyíték, ami alátámasztaná, hogy Black bármilyen módon bűntársa lett volna Epsteinnek. A jelentés mindenesetre azt állítja, hogy Black 158 millió dollárt fizetett az üzletemberhez köthető szolgáltatásokért, több mint 30 millió dollárt kölcsönözött Epsteinnek és további 10 millió dollárt adományozott az jótékonysági szervezetének. A most közölt számok jócskán meghaladják a korábban nyilvánosságra hozott összegek mértékét.
A vezetőcserét a világ egyik legnagyobb magántőke-társasága az utódlástervezés részeként írta le. Black idén lesz 70 éves és évek óta a Wall Street egyik leghatalmasabb kereskedője.
Az Apollo döntésének hátterében valójában az állhat, hogy végre lemossák magukról a több mint egy éve tartó Epstein-bélyeget. A vádak lassították a cég növekedését, csökkentették annak részvényeit, és aggodalommal töltötték el a befektetőiket is.
2018-ban, az Epstein elleni nyomozás során derült ki, hogy az általa kiépített emberekereskedelmi hálózat jóval nagyobb, mint amiről a nyilvánosság tudott. Egyre több áldozat állt ki a nyilvánosság elé, és végül újrakezdték a nyomozást. Kiderült, hogy Epstein hálózatában olyan Wall Street-i nagykutyák is benne vannak, mint maga Black. Végül csak Epsteint vették őrizetbe, aki az őrizetben – jelen tudásunk szerint – öngyilkosságot követett el.
Borítókép: Leon Black, Apollo Twitter-oldal