Mark Zuckerberg és Priscilla Chan meglehetősen fukarok, amikor jótékonykodásról van szó, de nem egy olyan amerikai milliárdos van, aki vagyona 20-30 százalékát is felajánlja nonprofitoknak.
Az elmúlt években egyre többet adakoztak a világ leggazdagabb emberei, de sokan közülük ahelyett, hogy nonprofitoknak adakoznának, saját alapítványuk kiépítésén dolgoznak. Ezek az alapítványok azonban gyakran teljes vagyonuknak csupán 5 százalékát fordítják ténylegesen jótékony célokra évente. Az amerikai Forbes kíváncsi volt, kik adakoznak a legtöbbet a világ legvagyonosabb emberei közül közvetlenül nonprofitok számára: a Shook Research segítségével összegyűjtötte a 2014 és 2018 közötti időszakra vonatkozó adatokat. Az ígért, de el nem juttatott és a közvetítőkön keresztül eljuttatott összegek helyett a Forbes csak azokat az összegeket vette figyelembe a lista összeállítása során, melyek ténylegesen eljutottak a kedvezményezettekhez.
A lista elején végzők közül sokan egyben Amerika leggazdagabbjai is: 25-ből 21-en (dollár)milliárdosok, de van két milliárdos család is.
A vizsgált időszakban Warren Buffett volt a legnagyobb adakozó, vagyonából összesen 14,7 milliárd dollárt juttatott el jótékony célokra, a nonprofit célpontok nagy részét barátai, Bill és Melinda Gates alapítványa választotta ki.
A Gates házaspár rögtön a második a listán 9,9 milliárd dollárral; a Gates–Buffett-trió a szegénység felszámolására és fejlesztő kezdeményezésekre fókuszál, mint például a gyermekbénulás felszámolása vagy a HIV/AIDS kezelése.
A lista harmadik helyezettje Soros György, aki számos demokráciával és emberi jogokkal kapcsolatos kezdeményezést támogat, ő öt év alatt összesen 3,1 milliárd dollárt adakozott.
Az első három helyezett összesen 27,7 milliárd dollárt jótékonykodott öt év alatt: ez több mint kétszer annyi (8630 milliárd forint), mint amennyi az 50 leggazdagabb magyar vagyona összesen (4247 milliárd forint).
A top5-ben van az elnöki ambíciókat dédelgető Michael Bloomberg is, 3 milliárd dollárral (az összeget főleg szénüzemek bezárásának elősegítésére, az opioid járvány leküzdésére és az elhízás csökkentésére fordította).
A 25 legnagyobb amerikai adakozó összesen 51,6 milliárd dollárt juttatott el nonprofitoknak 2014 és 2018 között. Ha figyelembe vesszük azt is, hogy teljes vagyonához képest ki adakozott a legtöbbet, a győztes a Duty Free bolthálózat társalapítója, Chuck Feeney exmilliárdos, aki elhatározta, annyit adakozik hátralévő élete során, hogy szegényként haljon meg. Feeney az elmúlt öt évben 1,6 milliárd dollárt adakozott, összesen pedig több mint nyolcat élete során.
A legfukarabb Mark Zuckerberg és felesége, Priscilla Chan, ők vagyonuknak csupán 1,2 százalékát ajánlották fel jótékony célokra.
A 25 legtöbbet adakozó amerikai milliárdos (2014-2018)
(1) Warren Buffett
Terület: egészségügy, szegénység felszámolása
Jótékony célokra fordított összeg: 14,7 milliárd dollár
Teljes vagyon: 90 milliárd dollár
A jótékonykodásra szánt összeg a teljes vagyonhoz képest: 16,3 százalék
A befektető-legenda 2006 óta 34 milliárd dollár értékű Berkshire Hathaway-részvényt adományozott el (nagy részét a Bill & Melinda Gates Foundationnek), de gyerekei által vezetett alapítványokon keresztül támogatja az oktatást, a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolását és a női jogokat is.
(2) Bill és Melinda Gates
Terület: egészségügy, szegénység felszámolása
Jótékony célokra fordított összeg: 9,9 milliárd dollár
Teljes vagyon: 109,6 milliárd dollár
A jótékonykodásra szánt összeg a teljes vagyonhoz képest: 9 százalék
A Gates-házaspáré a világ legnagyobb privát jótékonysági alap (46,8 milliárd dollár). A seattle-i alap globális szegénységre, gazdasági fejlődésre, egészségügyre és oktatásra koncentrál, 1994 óta összesen 50,1 milliárd dollárt osztott ki.
Jótékony célokra fordított összeg: 3,1 milliárd dollár
Teljes vagyon: 8,3 milliárd dollár
A jótékonykodásra szánt összeg a teljes vagyonhoz képest: 37,4 százalék
Az Open Society Foundations egy több mint 20 regionális és nemzeti alapítványból álló hálózat, szavazati jogokra, kampányfinanszírozásra, a büntető igazságszolgáltatás reformjára, sajtószabadságra és emberi jogi kezdeményezésekre fókuszál.