A fővárosban így – az ígéretek szerint – olcsóbb lehet a közvilágítás, mintha továbbra is az E.ON résztulajdonában működne a cég.
Mi történt? A Budapesti Közművek megvásárolta az E.ON tulajdonrészét a BDK Budapesti Dísz és Közvilágítási Kft.-ben (BDK). A vásárlás forrása a Budapesti Közművek hatékony működéséből származó megtakarítás, közölte a főváros.
Miért érdekes ez? A Fővárosi Közgyűlés korábbi, egyhangú döntésével, majd a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, valamint a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyó határozataival lezárult a BDK Budapesti Dísz és Közvilágítási Kft. (BDK) teljes köztulajdonba vétele.
Mennyibe került? A 4,239 Mrd Ft-os vételárat a Budapesti Közművek a napokban kifizette az E.ON-nak a „Stadtwerke modell” működéséből, vagyis a budapesti közszolgáltató cégek egységes és hatékony működtetéséből származó megtakarításból, írja a fővárosi közlemény.
Mi vezetett ide? A Fővárosi Önkormányzat és az akkori ELMŰ között 2001-ben kötött szindikátusi szerződés eredményeként jött létre a BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft., 50-50 százalékos tulajdoni részesedéssel. A társaság Budapest területén nyújt köz- és díszvilágítási szolgáltatást, üzemelteti a 80 ezer lámpaoszlopon elhelyezett közel 190 ezer lámpatestet, a 6 ezer km hosszú vezetékhálózatot és a Főváros, illetve a kerületek tulajdonában lévő további berendezéseket. Az ELMŰ időközben E.ON tulajdonba került, így a tranzakció a Budapesti Közművek és az E.ON között zajlott le.
Miért volt fontos a fővárosnak? Karácsony Gergely főpolgármester szerint azért, mert a budapesti közvilágítás így olcsóbb lesz az adófizetőknek. A Budapesti Közművek számos hazai és uniós forrást tervez megpályázni az energiatakarékos berendezések beépítését és a digitalizációt célzó közvilágítási rendszer fejlesztése érdekében.