Kiadta javaslatát az Európai Bizottság a brit járványhelyzet miatti utazási korlátozásokkal kapcsolatban. A lényeg: az Egyesült Királyságból induló légiforgalom betiltása helyett tesztelés, vagy karanténkötelezettség mellett biztosítani kell a szükséges utazásokat, valamint azt is, hogy az anyaországaikba látogathassanak a polgárok. Fel kell hívni ugyanakkor a figyelmet arra, hogy kerüljék az emberek a szükségtelen utazásokat – ez nagyjából a turistáskodást takarja.
Magyar szemmel nézve ezt azt jelenti, hogy azonnal vissza kellene vonni a repülőjáratok betiltását, a polgárok hazatérésének Brüsszel által kért feltételei pedig nálunk eddig is fenn álltak.
A szigorú magyar határvédelmi szabályok értelmében ugyanis a magyar állampolgárokra eddig is 10 nap hatósági karantén várt (amiből két negatív PCR-teszttel lehet szabadulni).
A karanténban maradást a rendőrség ellenőrzi, tehát elhanyagolható kockázatot jelentene, ha a következő két napban hazatérhetnének azok, akik úgy tervezték, itthon töltik az ünnepeket. De csak a családon túl igaz ez, azt ugyanis semmi nem tiltja, hogy családtagok meglátogassák a hatósági karanténban ülőket, akik épp azért jönnek haza, hogy velük töltsék az ünnepeket.
Az uniós tagállamok egy része már eddig is a Brüsszel által javasolt megoldást választotta, például Spanyolország és Portugália is hazaengedi a saját polgárait negatív teszttel. Görögország és Ciprus pedig a briteket is beengedi karanténkötelezettség mellett. Magyarország a másik csoporthoz, a légiforgalmat betiltók közé tartozik, ugyanakkor ha valaki bármilyen kerülőúton eljut Magyarországra, a szokásos szabályok vonatkoznak rá.
Hétfőn a Wizz Air még pótjáratokat is indított Londonból Budapestre és Debrecenbe a zárás előtti órákban, de keddre leállt a forgalom, minden járatot töröltek. Noha a tiltás a légitársaságoknak küldött értesítés (NOTAM) alapján legalább január elejéig szól, a következő napokra még nincsenek törölve a járatok.
A szolgáltatók ugyanis arra várnak, hogy az egyes országok reagálnak-e a brüsszeli ajánlásra.
Persze ha igen, akkor is sok nem hazai utas kiesik, piaci alapon nem lesz értelme üzemeltetni a járatok egy részét. Tehát ott is sok törlés várható, ahol nem korlátozzák magát a légiforgalmat, csak az utasok belépését a hazatérő, vagy hazalátogató rezidensekre
Az eddigi tapasztalatok alapján meglepő lenne, ha a magyar kormány figyelembe venné az EU ajánlását, a határzárral kapcsolatban például szeptember óta tartja magát a teljesen különutas, külföldieket kitiltó magyar megoldás. A teljes repülési tilalom azonban pár napon túl elég komoly károkat okoz és az ellentétes irányú forgalmat is akadályozza. Amíg befelé nem jöhetnek gépek, kifelé sem fognak indulni, a szolgáltatók nem fognak üresen repülni az egyik irányba.
Így viszont a már karácsony előtt hazaérkezettek sem tudnak visszajutni az angliai munkahelyeikre.
A járatkínálat alapján nagyjából a hazautazó forgalom kétharmada már megvalósult hétfőig – ez persze a járvány miatt jóval kisebb az elmúlt években mértnél, de több ezer emberről van szó.