Mintha csak a „Ha nincs eszed, legyen noteszed!” közkeletű tanács mintájára született volna meg a bőr alá helyezhető mikrocsipek gondolata, aminek a segítségével, ha még otthon is felejtetted volna a pénztárcádat, mindig kéznél lesz a bőr alá ültetett fizetőeszköz. Utánajártunk, milyen anyagi vonzatai vannak a skandinávoknál egyre jobban terjedő, mostanra már a magyar celebeket is elérő technológiának.
Előző héten végigsöpört a magyar sajtón hír az RTL arcáról, Schumacher Vandáról, aki a csatorna reggeli műsorában bejelentette, hogy kiborgot csinál magából és mikrocsipet ültet a kezébe. Schumacher Vanda neve sokaknak ismeretlen lehet, ha az ember nem hardcore RTL-néző: a Belevalóvilág műsorvezetése mellett a csatorna több saját gyártású produkciójában is szerepelt, mint színésznő, de az IMDB-profilja szerint az Elk*rtukban is feltűnt, emellett egy készülő kisfilmnek lesz a producere. Vanda szerteágazó életműve és rohanó életmódja kapcsán nem meglepő, hogy az életét megkönnyítő kézbe ültethető mikrocsip mellett döntött, amivel elmondása szerint ő lesz a negyedik magyar (egy egykori indexes újságíróról biztosan tudni, hogy beültetett egy mikrocsipet, ő cikket is írt róla), aki az apró eszközt viseli a bőre alatt.
Sokakat a hideg rázza a gondolattól, de bőven nem számít újdonságnak az apró sebészeti beavatkozás. A Telex a műsorvezető bejelentése kapcsán összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a mikrocsipről, amit leginkább az évtizedek óta, az emberi testbe helyezhető implantátumokhoz lehet hasonlítani, így ebben a cikkben egy gyors áttekintés után a bőr alá ültethető mikrocsip-bizniszről lesz szó.
Mire jó ez az egész?
Az elmúlt hónapokban egyre jobban felpörgött a kézbe ültetett eszközök körüli hype, működése NCF-technológiára épül. Az NFC mikrocsip gyors és biztonságos adatcserét biztosít a pár centiméteres távolságból, ezen a technológián alapul a mobilos érintés nélküli fizetés, valamint a „kulcsmentes” autók működése is. A csip segítségével nyithatjuk az NFC zárrendszerrel működő ajtókat is (amivel kiválthatjuk az irodai vagy edzőtermi belépőkártyánkat), okoslámpát is lehet vele vezérelni, tárolhatunk rajta GPS-koordinátákat, névjegykártyát, valamint az oltási igazolást is rátölthetjük. A lehetőségek tárháza tehát végtelen, és habár a jövőben várhatóan más felhasználási lehetőségek is meg fognak jelenni, óriási technológiai áttörésre nem számíthatunk.
Maga a beavatkozás a beszámolók szerint nem fájdalmas, legjobb, ha orvos végzi, de egy piercinges is be fogja tudni helyezni a rizsszem méretű eszközt. Egy apró seb keletkezik, ami hamar begyógyul, víztől és nehéz fizikai terheléstől kímélni kell a kezünket pár napig.
Mivel kecsegtetnek a gyártók?
Ha nem lett volna elég meggyőző a fenti felsorolás, az NFC mikrocsipet forgalmazó cégek többségében az alábbi pozitívumokat emelik ki az eszköz kapcsán.
- Ez a jelenleg legbiztonságosabb fizetési eszköz, hiszen nem lehet elhagyni, nem tudják ellopni. (Kivéve, ha kezestül, mindenestül visznek minket is a terminálhoz, a többit az olvasók képzeletére bíznám.)
- Mindig kéznél van. (Mivel a kézfejbe helyezik be, de lehet egyébként máshova is kérni. A talpunkat mondjuk lehet nehezebb lenne a terminálhoz érinteni a hétvégi nagybevásárlás alkalmával.)
- Nem hekkelhető meg, nem lehet másolni, sokszorosítani. (Csak ha kiszedik a kezedből.)
- Teljesen környezetbarát. (Kifogytam a kezes megjegyzésekből.)
Mennyi az annyi?
Sajnos el kell szomorítanom a csip iránt érdeklődő olvasóinkat: itthon egyelőre nem elérhető a beavatkozás. A svédeknél egyébként iszonyat népszerű ez a technikai megoldás, olyannyira, hogy a SJ nevű svéd vasúttársaságnál már 2017 óta lehet NFC csippel vonatjegyet váltani (a több európai nagyvárosban használatos módszerhez hasonlóan, ahol a leutazható egyenlegünket egy kártyára tudjuk feltölteni). A svédeknél – ahol feltehetőleg a lakosok a döntéshozókba és az adatvédelmi rendelkezésekbe vetett nagyfokú bizalma miatt van ennyi jelentkező – már négy éve is négyezer fölött volt a legnagyobb cégnél, a Biohax Technél elvégzett beültetések száma, azóta a felhasználók mennyisége feltehetőleg növekedett. Az említett cég weboldala ma már nem elérhető, így az eladott termékeik mennyiségéről sincs frissebb információ.
Habár pontos adatokat nem tudunk, a mikrocsipfejlesztő cégek jelenleg százas nagyságrendről számolnak be, azonban meglepő módon egy 2021-es felmérésben a megkérdezett brit és az Európai Unióban élő lakosok 50 százaléka lenne nyitott az eszköz használatára.
Nem sok céget lehet találni, akik a mikrocsip fejlesztésével és beültetésével foglalkoznának, hiába egyre elterjedtebb a technológia. Íme pár példa, hogy mennyi pénzért csinálhatunk kiborgot magunkból.
- A brit-lengyel Walletmor startup fejlesztette eszköz a leírás szerint egy szuperbiztonságos implant (a cég szerint a világon a legbiztonságosabb, bár nem támasztják alá semmilyen plusz információval az állítást, ami hihetővé tehetné), amit érintés nélküli fizetéshez lehet használni. A fizetéshez a beültetett csip mellett egy telefonos alkalmazásra van szükségünk, ahol feltölthetjük kezünkről levásárolható egyenlegünket. Maga a mikrocsip 300 dollárba kerül, amiben nincs benne a behelyezés költsége, azonban a honlapjukon van saját orvosajánló felületük, ahol a leendő ügyfél válogathat a képzett szakemberek közül. A jelenleg piacvezető Walletmor csipjének 8 év az elavulási ideje, ekkor ki kell cserélni.
- A Dangerous Things (lefordítva Veszélyes Dolgok) nevű seattle-i székhelyű kereskedő kínálatában 50 dollártól egészen 230 dollárig többféle csipet találunk. Az árfekvés függ a garanciától, a csip tárhelyének nagyságától, valamint a csip anyagától is. A gyártó minden termékénél kiemeli, hogy a mikrocsip beültetése után felmerülő problémákért nem vállalnak felelősséget.
- A már említett Biohax Tech-től nem lehet jelenleg vásárolni, mivel nem él az oldaluk, viszonteladóknál bukkannak fel a termékeik. Az utolsó adataik 2018-ból származnak, ekkor 180 dollárt kértek el a komplett csomagért, amibe beletartozott a mikrocsip és a beültetés is.
Jelentős ismert kockázatai nincsenek az eszköznek, inkább az életünket teheti egy fokkal kényelmesebbé, valamint mozgáskorlátozott emberek számára lehet igazán hasznos, ha kinyílik az ajtó vagy felkapcsolódik a lámpa előtte. Kifejezetten rossz tapasztalattal nem találkozni és ha egyszer megunnánk, a mikrocsip könnyedén eltávolítható a testünkből, de mindent összevetve érdemes fenntartásokkal kezelni az eszközt.
Az ismeretlen gyártási körülmények, bevizsgálatlan eszközök és a lehetséges mellékhatások mellett valós aggályt az adatvédelmi szempontok jelenthetnek, hiszen új technológia révén a jogszabályi környezet a világ legtöbb országában tisztázatlan. Lehet mérlegelni, a cikk elején említett Schumacher Vanda az interjú alapján be fog számolni a tapasztalatairól a közösségimédia-felületein.